Ratlarda deneysel olarak oluşturulan intraabdominal adezyonların önlenmesinde koenzim Q10' nin etkisinin incelenmesi
The investigation of the effect of coenzyme Q10 in preventing experimental intraabdominal adhesions in rats
- Tez No: 479104
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ TAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Abdominal cerrahi sonrası oluşan intraabdominal adezyonlar, erken ve geç postoperatif dönemde intestinal obstrüksiyon gibi ciddi mortalite ve morbidite artışına neden olabilmektedir. Adezyonların periton veya barsak serozasında meydana gelen cerrahi travma ve iskemi sonucunda salınan mediatörlerin sonucunda geliştiği düşünülmektedir. Postoperatif adezyon oluşumunun önlenmesinde uygun cerrahi girişim veya minimal invaziv yöntemlerin her ne kadar etkin olduğu düşünülse de klinik ve deneysel olarak birçok farmakolojik ajan kullanılmaktadır. Çalışmamızda deneysel olarak oluşturulan intraabdominal adezyonların önlenmesinde Koenzim Q 10 nin etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal Metod: Bu çalışmada yaşları 2-3 ay arasında değişen, 160-300 gr ağırlığında 28 adet erkek Wistar Albino rat kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan ratlar 3 gruba yaş ve kilo açısından homojen olarak ayrılmışlardır; Grup A (n=7) yapışıklık oluşum modeli sonrası herhangi bir ajan kullanılmadan kapatılan grup, Grup B yapışıklık oluşum modeli sonrası intraperitoneal serum fizyolojik (SF) verilen grup (n=9); Grup C (n=12) yapışıklık oluşum modeli sonrası intraperitoneal Koenzim Q10 verilen gruptur. Batın içi adezyonu değerlendirebilmek için postoperatif 7. gün tekrar operasyona alınan ratlarda median kesi ile periton boşluğuna girildi. Makroskopik adezyon, histopatolojik inceleme serum ve adezyon dokusunda hidroksiprolin düzeyi ve serum CRP, Nötrofil/Lenfosit oranı değerlendirildi. Sonuç: CRP ve doku hidroksiprolini açısından istatistiksel olarak anlamlı sonuç saptanırken diğer parametrelerdeki sonuçlarda istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Çalışmamızın sonucu istatistiksel olarak anlamlı olmamakla beraber Ko enzim Q 10'in intraabdominal adezyonların erken döneminde koruyucu etkisi olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Intraabdominal adhesions after abdominal surgery may cause serious mortality and morbidity such as intestinal bstruction in early and late postoperative period. In the physiopathology of adhesions, surgical trauma in the peritoneal or intestinal serosal is thought to be the result of mediators released as ischemia. Many pharmacological agents have been used clinically and experimentally, although appropriate surgical intervention or minimally invasive methods have been considered effective in preventing postoperative adhesion formation. We aimed to investigate the effect of Coenzyme Q 10 in the prevention of intraabdominal adhesions that were formed experimentally in our study. Methods: In this study, 28 male Wistar Albino rats weighing 160-300 gr, aged 2-3 months, were used. The rats used in the study were divided into 3 groups in terms of age and weight; Group A, that is closed without using any agent after the adhesion formation model. Group B, Intraperitoneal saline (SF) group after adherence formation model. Group C, that is Intraperitoneal Coenzyme Q10 after the adhesion formation model. In order to be able to see the intraabdominal adhesion, the median incision was made in the peritoneal cavity in the rats that were reoperated on the 7th postoperative day. Macroscopic adhesion, histopathological thinning serum and adhesion hydroxyproline level and serum CRP, Neutrophil / Lymphocyte ratio were evaluated. Results: While there was a statistically significant difference between CRP and Hydroxyproline, no statistically significant difference was found between the other parameters. Discussion We think that Coenzyme Q 10 has a protective effect to early postoperative period on intraabdominal adhesions with not statistically significant.