Rüptüre ve unrüptüre intrakranial anevrizmalardaki klinik, anatomik ve radyolojik korelasyonun değerlendirilmesi
Assesment of clinical, anatomical and radiological correlation of ruptured and unruptured cerebral aneurysms
- Tez No: 479105
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK AKMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Subaraknoid Kanama günümüzde halen beyin cerrahlarının yönetiminde en çok zorlandığı hastalıktır. Hızlı tanı ve uygun tedavi ile hastaların büyük çoğunluğu normal yaşamlarına dönebilmektedir. Bu nedenle rüptüre ve unrüptüre serebral anevrizmaların klinik, radyolojik ve anatomik korelasyonunu araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya Ocak 2010-Ocak 2017 tarihleri arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servis ve Beyin ve Sinir Cerrahisi Polikliniğine başvuran ve rüptüre/unrüptüre serebral anevrizma tespit edilen hastalar dahil edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 87 hastanın 57' sinde (%65,5) rüptüre, 30' unda (%34,5) unrüptüre anevrizma saptandı. Rüptüre hastalarda, çalışma grubunun yaş ortalaması 57,4±14,5 (Ortanca:60) [29-85] idi. En sık lokalizasyon ACoA (%22,3) olarak tespit edildi. Unrüptüre anevrizmalı hastaların yaşlarının ortalaması 56,7 ± 11,1 (Ortanca: 57,5) [19-77]. En sık lokalizasyon MCA (%40) olarak tespit edildi. Sonuç: Rüptüre anevrizması olan hastaların çoğu kadındı, en sık başvuru semptomu baş ağrısıydı, en sık mart ve nisan aylarında başvurmuşlardı, Fisher skoru ve Karnofsky Performans skalası arasında güçlü negatif ilişki bulundu. Unrüptüre anevrizması olan hastaların en sık semptomu baş ağrısıydı ve çoğuna takip önerildi
Özet (Çeviri)
Aim: Subarachnoid Hemorrhage is the the most challenging disease, in which management, neurosurgeons still experience difficulties nowadays. Rapid diagnosis and proper treatment provide a normal life to a bigger portion of the patients. Therefore we aimed to perform a study about clinic, radiologic and anatomic correlation of ruptured and unruptured cerebral aneurysms. Materials and Methods: This study was designed in retrospective manner, and included the patients diagnosed with ruptured or unruptured cerebral aneurysm, who refer to the Emergency Service or Neurosurgery Outpatient Clinic of Çanakkale Onsekiz Mart University between January 2010 and January 2017. Findings: 87 patients were included to this study, 57 (%65,5) of these patients had ruptured aneurysm, 30 (%34,5) patients had unruptured aneurysm. The average age of patients with ruptured aneurysm was 57,4±14,5 (Mean:60) [29-85]. The most common aneurysm site was ACoA (%22,3). The average age of patients with unruptured aneurysm was 56,7 ± 11,1 (Mean:57,5) [19-77]. The most common aneurysm site was MCA (%40). Results: The majority of the patients with ruptured aneurysms was female, the most common symptom was headache, the most frequent refference was in march and april, strong negatif relation was found between Fisher score and Karnofsky score. The most common symptom in the unruptured group was headache and follow-up was recommended to the most of the patients.