Ankara metropolitan alanı rekreasyon kaynaklarının yönetimine ilişkin örgütlenme modelinin belirlenmesi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 76801
  2. Yazar: DENİZ SELKAN POLATKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BAŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA METROPOLİTENİ ALANI REKREASYON KAYNAKLARININ YÖNETİMİNE İLİŞKİN ÖRGÜTLENME MODELİNİN BELİRLENMESİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Deniz Selkan POLATKAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Metin BAŞAL 1998, Sayfa:76 Jüri: Prof. Dr. Metin BAŞAL Prof. Dr. Halim PERÇİN Doç. Dr. Can KUMBARACIBAŞI Günümüzde, insan faaliyetlerinin kontrolsüz ve hızlı gelişmesi, çevreyi ve dolayısıyla yaşam koşullarım olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle kent yaşamı, önlemler alınmadığı sürece, sağlıklı çevre koşullarından giderek uzaklaşmaktadır. Bu nedenle, tez çalışmasında amaç, Ankara Metropoliteni rekreasyon kaynakları, tanımlanması planlanması, kullanımı ve yönetimine ilişkin örgütlenme modeli ve entegre uygulama şemalarının geliştirilmesi olmuştur. Bu bağlamda, sağlıklı, yaşanabilir ve sürdürülebilir bir kent yaşamının yapı taşlarından biri olan rekreasyon kaynaklarının kullanımı ve yönetimi için, yöntemsel, yasal ve hukuksal temeller, Ankara Metropoliteni örneğinde araştırılmıştır. Yöntemsel çerçeve içinde, planlama kriterleri ve parametreleri arttıkça farklı meslek disiplinlerinden uzman kişilerin planlamaya dahil edilmesi gerekir ki, bu da çalışmanın temel düşüncelerinden birisini oluşturan, planlamada disiplinlerarası dayanışma ve çalışmanın gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Böylece toplumların gelecekteki yaşamlarım yönlendiren kararlar daha tutarlı ve dengeli olacaktır. Planlama, arazi parçası üzerinde karar üretmek ve bu kararları yasallaştırmak demek olduğuna göre, çalışma alanının her birim ölçüsü tüm özellikleriyle ele alınmalıdır. Planlama sürecinde her bileşenin incelenmesi ve analiz edilmesi yaşam destek sistemlerinin korunmasını garanti altına alır ve insan aktivitelerinden kaynaklanan olumsuz etkileri en aza indirir. Doğal ve rekreasyonel kaynakları yaşatan ve bu süreçlerin devamını sağlayan, biyolojik çeşitlilik, sağlıklı ve sürdürülebilir kentlerin temel indikatörleridir. Ancak tüm sorun insan faaliyetlerinin ve buna bağlı gelişmelerin yönlendirilmesi olduğundan, günümüzde özellikle ekonomik kriterlerin de dikkat alınmaları gerekir. Dolayısıyla çalışmaların gerçekçi sonuçlar doğurması için mülkiyet durumlarının ve ekonomik değer artışlarının, metodolojik yaklaşım içinde doğal özellik ve kriterlerin yanında ele alınmaları şarttır. Tez çalışmasında, sonuç olarak bu doğrultuda, ekolojik ve ekonomik yönden uygulanabilir bir örgütlenme modeli anlatılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ankara Kenti, Rekreasyonel planlama, Planlama örgütlenme şeması.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis RESEARCH ON DEVELOPING A MODEL OF THE MANAGEMENT STRUCTURE FOR THE RECREATIONAL RESOURCES AT ANKARA METROPOLITAN AREA Deniz Selkan POLATKAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof.Dr. Metin BASAL 1998, Page:76 Jury: Prof. Dr. Metin BASAL Prof. Dr. Halim PERÇİN Assoc Prof. Dr. Can KUMBARACIBAŞI At present, the rapid and uncontrolled development of human activities, adversely affect the environment and related living conditions. Especially, urban environment is getting detached from being healthy. For this reason, the purpose of this study is to develop an organisation model with integrated charts for determining, planning, allocation and management of the recreational resources of Ankara metropolitan area. In that sense, the methodological, legislative and administrative basis for the allocation and management of the recreational resources which are the corner stones for an healthy liveable and sustainable city life are examined at Ankara metropolitan area example. Within the methodological framework it is highlighted that, the more planning criteria and parameters are evaluated the more professionals from different disciplines should be included. This builds up the basic philosophy of the study. Thus, the decisions which will address the future life of the society will be more reliable and balanced. Planning means to produce decisions over the land, which covers each division of the land, so whole characteristics of the area should be taken into consideration. Research and analysis of each landscape components in planning process secure that the protection of the self-regulating life-support systems and minimise adverse impacts due to human activities. Socio-economic welfare which provoke the increase on the demand for recreational activities and biological diversity which are maintaining self-regulating system while providing opportunities for many recreational uses are the main indicators of an healthy and sustainable environment For that reason in the study, a methodological approach for recreational resource allocation and management is developed within the ecological and administrative framework. As a result, a chart of institutional organisations are produced for the implementation of management plan, which will aim to be both economically and ecologically feasible. KEY WORDS: Ankara City, Recreational planning, Organisational flow chart of planning.