Kuru göz hastalarında non-invazif değerlendirme: gözyaşı ozmolaritesi, gözyaşı menisküs yüksekliği ve non-invazif gözyaşı kırılma zamanının diğer testlerle ilişkisi.
Non-invasive evaluation in dry eye patients: to determine correlation tear osmolarity, tear meniscus height and noninvasive tear break-up time with other tests
- Tez No: 479116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU TAŞKIRAN ÇÖMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET AMAÇ: Kuru göz hastalarında non-invazif değerlendirme: gözyaşı ozmolaritesi, gözyaşı menisküs yüksekliği ve non-invazif gözyaşı kırılma zamanının diğer testlerle korelasyonunu saptamak . GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamıza Çanakkale Üniversitesi Tıp Fakultesi Hastanesi Göz Hastalıkları polikliniğine Nisan 2016- Eylül 2016 tarihleri arasında başvuran önceden kuru göz öyküsü olan veya kuru göz semptomları ile 18 yaş üstü 61 hasta alındı. Çalışmaya alınan hastaların her iki gözü (122 göz) de değerlendirildi. Hastalara en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) ölçümü, biomikroskopik ve oftalmoskopik muayeneyi içeren genel oftalmolojik muayene yapıldı.Sonrasında hastalara sırayla non-invazif yöntemler olan, OSDİ, gözyaşı ozmolaritesi, non-invazif gözyaşı kırılma zamanı, Meibomografi, alt kapak meniscus yüksekliği ölçüldü. Non-invazif yöntemler sonrasında sırasıyla , Schirmer testi, gözyaşı kırılma zamanı, kornea ve konjonktivanın boyanması uygulandı. BULGULAR: Non-inzavif gözyaşı kırılma zamanı ile gözyaşı kırılma zamanı arasında pozitif korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: Non-invasive evaluation in dry eye patients: to determine correlation tear osmolarity, tear meniscus height and noninvasive tear break-up time with other tests MATERIAL and METHOD: This study was carried out at Çanakkale University Medical Faculty Department of Opthalmology. Between April 2016 and September 2016, 61 patients over 18 years of age with dry eye syndromes or pre- dry eye diagnosis were included. Both eyes of the patients in the study (122 eyes) were evaluated. General ophthalmologic examination including best corrected visual acuity (BCVA) measurement, biomicroscopic and ophthalmoscopic examination was performed. Subsequently, non invasive methods, OSDI, tear osmolarity, non-invasive tear break time, meibomography, and measurement of the lower lid meniscus height was performed. After noninvasive procedures, Schirmer test, tear break time, cornea and conjunctiva staining were applied respectively.