CAD/CAM teknolojisi ile üretilen farklı tam seramik kron restorasyonların internal ve marjinal uyumları ile klinik başarılarının in vivo olarak değerlendirilmesi
In vivo evaluation of the internal and marginal adaptation and clinical success of different full ceramic crowns generated with CAD/CAM technology
  1. Tez No: 479127
  2. Yazar: SİNEM OK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, CAD/CAM teknolojisiyle üretilen farklı yapıdaki tam seramik kron restorasyonların simantasyon öncesi marjinal ve internal uyumlarının karşılaştırılması ve tedavinin başlangıcı ile simantasyondan 6 ay sonraki klinik sonuçların karşılaştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: 15 adet lityum disilikat seramik kron (LDS, IPS e.max CAD Blocks, Ivoclar, Vivadent, Schaan, Liechtenstein) ve 30 adet lityum disilikat ile güçlendirilmiş lityum alüminosilikat cam-seramik kron (LAS, n!ce® CAD Blocks, Institut Straumann AG, Basel, Switzerland) olmak üzere 45 adet tam seramik kron 38 hastaya uygulanmıştır. Kronların marjinal ve internal aralık değerlerini ölçmek için silikon replika tekniği kullanılmıştır. Silikon replikalar bukko-lingual ve mesio-distal olmak üzere kesitlendirilip ışık mikroskobu ile (40 magnifikasyon) değerlendirilmiştir. Her diş için 20 referans noktası belirlenerek ölçümlenmiş ve ortalama marjinal ve internal aralıklar kaydedilmiştir. Restorasyonlar, tedavinin başlangıcında ve simantasyondan 6 ay sonra USPHS kriteri, kanama ve plak indeksi ve hasta memnuniyeti kriterlerine göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aims of this clinical study were to compare the marginal and internal adaptation of all-ceramic crowns generated with CAD/CAM before cementation and examine the clinical outcomes at baseline and 6th month after luting. Materials and methods: All crowns were placed in 38 patients, including 15 lithium disilicate ceramic crowns (LDS, IPS e.max CAD Blocks, Ivoclar, Vivadent, Schaan, Liechtenstein), 30 lithium disilicate stengthened lithium aluminosilicate glass-ceramic crowns (LAS, n!ce® CAD Blocks, Institut Straumann AG, Basel, Switzerland). The marginal and internal gaps of crowns were recorded by using a replica technique. The replica specimens were sectioned bucco-lingually and mesio-distally and the thickness of silicone layers was examined by computerized light microscope at × 40 magnification.. Restorations were clinically assessed at baseline and 6th after cementation by using modified USPHS criteria, plaque and gingival indexes and patients satisfaction criteria.