Üç farklı seramik üst yapı materyaline farklı yüzey işlemlerinin rezin simana yapışma direncinin saptanması
Determination of different surface treatments adhesion resistance to resin cement applied to three different ceramic materials
  1. Tez No: 724899
  2. Yazar: ASIM ÖZÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI CENKER KÜÇÜKEŞMEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Günümüzde tam seramik restorasyonlar, metal-seramik restorasyonların estetik beklentiyi yeterince karşılayamamalarından dolayı yaygın olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda geleneksel yolla üretilen tam seramik restorasyonlara alternatif olarak CAD/CAM teknolojisi kullanılmaktadır. Bu uzmanlık tez çalışmasının amacı, farklı yüzey işlemleri uygulanan tek seans CAD/CAM materyallerinin rezin simanla olan bağlanma dayanımının incelenmesidir. Materyal ve Metod: IPS E.max CAD, Vita Suprinity, Vita Mark II CAD/CAM bloklardan oluşan örneklere silan, HF asit+silan, AI2O3 kumlama+silan, tribokimyasal kumlama olmak üzere 4 farklı yüzey işlemine tabi tutulmuştur. Yüzey işlemi uygulanan bloklara ışıkla polimerize olan kompozit rezin siman uygulandıktan sonra örnekler 24 saat distile su içerisinde bekletilip Universal test cihazında rezin siman ve seramik materyaller arasındaki makaslama bağlanma dayanımları ölçülmüştür. Elde edilen Sonuçlar ANOVA ve Kruskal Wallis testleri kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Today, all-ceramic restorations are widely used because metal-ceramic restorations do not meet the aesthetic expectations sufficiently. In recent years, CAD/CAM technology has been used as an alternative to traditional all-ceramic restorations. The aim of this specialization thesis is to examine the adhesion strength of single session CAD/CAM materials to resin cement, following different surface treatments. Material and Method: 4 different surface treatments -namely, silane, HF acid+silane, AI2O3 sandblasting+silane, and tribochemical sandblasting- were applied to the samples of IPS e.max CAD, Vita Suprinity, Vita Mark II CAD/CAM blocks. Light-cured composite resin cement was applied to the surface-treated blocks. After the cement application, the specimens were kept in distilled water for 24 hours and their shear bond strengths were measured with an Universal test device. Obtained results were statistically analyzed using ANOVA and Kruskal Wallis tests.