Obtaining a profile of tau neutrino coming with large zenith angle on an inclined plane and relating its energy with density of particles
Geniş açıyla eğilimli düzleme gelen tau nötrinonun profilinin elde edilmesi ve enerjisinin parçacık yoğunluklarıyla ilişkisi
  1. Tez No: 479173
  2. Yazar: KAAN YÜKSEL OYULMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. HALUK DENİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kozmik ışınlar, astroparçacık fiziğinde önemli bir yer tutmaktadır. Araştırmalar ve deneyler, bu parçacıkların dünyanın atmosferine girdiklerinde sağanak şeklinde davrandıklarını göstermiştir. Bu parçacıklar sadece kimyasal yapıları itibariyle derin bir araştırma altında değildir, aynı zamanda parçacıkların enerjileri de araştırma konusudur. Araştırmalar ve deneyler, nötr ve çok küçük kütleye sahip olan nötrino parçacıkların da diğer parçacıklar gibi davrandığını ortaya çıkarmıştır. Eğer bu parçacıklar dünyanın kabuğuyla etkileşirlerse, özellikle tau nötrino parçacıkları, parçacık sağanaklarını başlatırlar ve bu tür sağanaklar yüzey tarama stratejisiyle belirlenebilir. Bu tez, tau nötrino tetiklemesiyle oluşan sağanakları ve oluşan sağanakların yüzey tarama stratejisiyle tespitini temel almıştır. CORSIKA programı kullanılarak tau nötrino sağanakları farklı enerji (107 GeV, 5x107 GeV 108 GeV, 5x108 GeV ve 109 GeV), bozunum modu (π-, π- π0, π- π0 π0 ve π- π- π+) ve bozunum uzunluğuna (3 km, 5 km, 7 km ve 10 km) göre eğilimli bir yüzeye üretilmiştir. Öncelikle tau nötrino tetiklemesiyle CORSIKA programı tarafından oluşturulan sağanakların ürünleri analiz edilip, enerji, bozunum modu ve bozunum uzunluklarına göre farklılıkları gösterilmiştir. Daha sonra tau nötrino tetiklemesiyle oluşan sağanakların ürünleri mantıksal olarak oluşturulan algıç dizilimiyle yüzey tarama stratejisi göz önünde bulundurarak tekrar analiz edilmiştir. Yapılan bu analizin sonunda algıçlar tarafından tespit edilen parçacıklar, tau nötrino tetiklemesiyle oluşan sağanaklarının profili enerji, bozunum modu ve bozunum uzunluğu bakımından ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışmanın sonunda tau nötrino tetiklemesiyle oluşan sağanaklarının yüzey taraması stratejisiyle ayırt edilebileceği göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cosmic rays hold an important part of astropartical physics. Researches and experiments show that these particles act like shower when they enter the Earth's atmosphere. Not only chemical composition of these particles still deeply under the investigation, but also energies of these particles are research subject. These researches and experiments are revealed that neutrino particles that are neutral particles and have very small mass. These particles initiate showers, especially tau neutrinos, if they interact with the Earth's crust and these kind of showers can be detectable by using Earth Skimming strategy. This thesis is based on detection strategy of tau neutrino induced showers. Tau neutrino showers were produced on inclined plane according to different energies (107 GeV, 5x107 GeV 108 GeV, 5x108 GeV and 109 GeV), decay mode of tau(π-,π- π0,π- π0 π0 andπ- π- π+)and decay lengths(3km, 5km ,7km and 10km) with CORSIKA program. Firstly, products of tau neutrino induced showers by CORSIKA program are analyzed and differences between shower energy, decay mode and decay length are represented. Then, products of tau neutrino induced showers are analyzed again with logically placed array of detectors on inclined plane considering Earth Skimming strategy. As a result of detected particles by detectors, profile of tau neutrino induced showers try to be unveiled by comparing energy, decay mode and decay length. Results of analysis are presented that tau neutrino induced showers can be distinguishable by using Earth Skimming strategy.