Tüm yönleriyle akkarman koyunları
All characteristics of akkarman waves
  1. Tez No: 47918
  2. Yazar: HALİT DENİZ ŞİRELİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada; Akkaraman koyunlarıyla yapılmış araştırmalar incelenmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir. Sonuç olarak bu zamana kadar ırkın morfolojik özellikleri, yapağı, süt.et ve döl verimi, laktasyon süreleri, canlı ağırlık artışı ve yem tüketimleri, besi gücü ve karkas kalitesi, çeşitli ırklarla melezlemeleri sonucunda elde edilen özellikler üzerinde çalışmalar yapıldığı, fakat ırkın orjini, fizyolojik karakterleri, sürü idaresi, pazarlanması, temel üreme özellikleri üzerinde yeterince çalışmaların bulunmadığı ortaya çıkmıştır. Akkaraman Türkiye'nin yerli ırkıdır. Diğer yağlı kuyruklu ırklar gibi zorlu iklim ve kötü beslenme şartlarında yaşamına sürdürebilmektedir. Akkaraman esas olarak Orta Anadolu ve Doğu- Güneydoğu Anadolu bölgelerinin bazı kısımlarına dağılmıştır. Aynı zamanda Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinin, Orta Anadoluya geçiş bölgelerinde de bu ırka rastlanmaktadır. Akkaramanlar yaklaşık olarak ülkedeki koyun varlığının yarısını oluşturmaktadır (% 43-45). Akkaramanın esas dağılım alanı olan Orta Anadoluda, koyunların otlama mevsimi olan Nisan ve Kasım ayının sonuna kadar ki dönemde kötü kalitede mera ve çayırlar bulunmaktadır. Koyunlar kış mevsimi boyunca basit ve hijyenik olmayan ağıllarda barındırırlar ve genellikle samanla beslenirler. Bazı sürülerde ise kuzulama öncesi ve sonrası kısa bir dönemde kuru ot ve sınırlı miktarda kesif yem verilmektedir. Koç katımı Eylül ve Ekim de, kuzulama ise Şubat ve Mart aylarında gerçekleşmektedir. Kuzular 2-3 aylık yaşta sütten kesilirler daha sobra koyunlar sağılmaya başlanır. Süt sağım peryodu 2-3 aydır. Aşağıda Akkaraman koyunlarının bazı özelliklerinin ortalama değerleri belirtilmiştir. Canlı ağırlık 38-51 kg, kuyruk ağırlığı 4-6 kg, laktasyon süt verimleri 40-55 kg, laktasyon süreleri 115-140 gün, ikiz doğum oranları %4-5, yapağı verimleri 1.5-2 kg, cidago yüksekliği 62-71 cm, sırt yüksekliği 63-65 cm, sağrı yüksekliği 58-64 cm, vücut uzunluğu 63-70 cm, göğüs genişliği 15-19 cm, ön sağrı genişliği 15- 19 cm, orta sağrı genişliği 15-21 cm, ön incik çevresi 7-9 cm, arka incik çevresi 8.5-10.5 cm, bacak yüksekliği 29-40 cm, baş uzunluğu ve alın genişliği 19-25 ve 10-12 kulak uzunluğu 11-19 cm bildirilmiştir. Çeşitli araştırmalardan derlenen Akkaramanların besi ve karkas özelliklerinin ortalama değişim değerleri ise şu şekilde özetlenebilir. Canlı ağırlık artışları 215-315 g, günlük yem tüketimleri 1.37-1.42 kg, 1 kg canlı ağırlık artışı için yem tüketimi 4.20-5.34 kg, karkas ağırlığı 17-20 kg, karkas randımanı %45-48, but ağırlığı 5.22-6.55 kg, sırt-bel ağırlığı 2-3.39 kg, ön kısım ve boyun ağırlığı 5.54-8.26 kg, böbrek ve leğen yağı ağırlığı 120-300 g.ANAHTAR KELİMELER : Akkaraman
Özet (Çeviri)
In this study; the previous resarches on Akkaraman sheep breed are cited and the results summarized. It is observed that the researches are generally focused on the morphology, fleece, milk and meat yields, reproductive troits, lactation period, live weight gain and feed consumption, fattening performance and carcass Quality of Akkaraman sheep and the crosses. The studies on the orgin of the breed, physiological charecteristics, flock management, marketing and reproduction are noted insufficient. The Akkaraman is an indigenous breed of Turkey. Like the other fat-tailed sheep breeds in the country, it is very hardy and strives well under poor feeding and extreme climatic conditions The White-Karaman breed is mainly distributed thoroughout central Anatolia, and into the parts of Black Sea and Mediterranean Regions adjacent to Central Anatolia. The White Karaman covers approximately half of the country's sheep population (43-45 %).