İleri işlenmiş kanatlı eti ürünlerinde bıldırcın etinin kullanımı
Utilization of quail meat in further processed poultry meat
- Tez No: 479197
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER TURAN AKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, bıldırcın etinin ileri işlenmiş ürünlerde kullanılma olanakları araştırılmıştır. Çalışmada ilk olarak bıldırcın eti ve bıldırcın-piliç eti farklı oranlarda karıştırılarak duyusal analizi gerçekleştirilmiştir. Sonuçta %75 bıldırcın eti ve %25 piliç etinden üretilen nuggetların kullanılmasına karar verilmiştir. İkinci aşamada örnekler 4°C'de 0., 5., 10., 15. ve 20. günlerde; -18°C'de ise 30., 60., 90., 120. günlerde depolanarak fizikokimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal analizleri gerçekleştirilmiştir. Çiğ bıldırcın etinde pH 6,42, nem içeriği %75,82, yağ içeriği %5,02, protein içeriği %18,50, kül içeriği %1,13, tiyobarbitürik asit değeri 0,69 mg malonaldehit / kg örnek, serbest yağ asidi değeri %4,55 oleik asit olarak tespit edilmiştir. Toplam aerobik mezofilik bakteri sayısı 5,42 log kob/g, toplam psikrofilik aerobik bakteri sayısı 3,70 log kob/g, toplam Enterobacteriaceae sayısı 4,64 log kob/g olarak tespit edilmiş ve Salmonella spp., Listeria monocytogenes tespit edilmemiştir. Yapılan analizlerde nuggetlarda nem içeriği %55,97, yağ içeriği %8,84, protein içeriği %16,17, kül içeriği %2,08, yağ asitleri bileşiminde ise linoleik asit içeriği %21,55, linolenik asit içeriği %21,78 ve palmitik asit içeriği %19,18 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the possibilities of using quail meat in further processed products were investigated. The study was conducted in two stages. At the first stage sensory analysis of nugget obtained from a mixture of chicken meat and quail meat was performed. As a result, it was decided to use 75% quail meat and 25% chicken meat nuggets. In the second stage, samples were taken at 0, 5, 10, 15 and 20 days at 4°C; at -18°C, they were stored for 30, 60, 90 and 120 days to perform physicochemical, microbiological and sensory analyses. In the raw quail meat (samples as an average), these were determined as pH value of 6.42, 75.82 % of moisture content, 5.02% of fat content, 18.50% of protein content, 1.13% of ash content, 0.69 mg malonaldehyde per kg sample as thiobarbituric acid value, 4.55% oleic acid as free fatty acid value.Counts of total aerobic mesophilic bacteria and total psychrophilic aerobic bacteria were determined to be 5.7 log cfu/g and 6.4 log cfu/g, respectively, and no pathogens were detected. The nugget analysis showed that the moisture content was 55.97%, the fat content was 8.84%, the protein content was 16.17%, the ash content was 2.08%, the linoleic acid content was 21.55% and the linolenic acid content was 21.78% and the palmitic acid ratio was determined as 19.18%.