Farklı sıcaklık ve sürelerde pişirilen köftelerde heterosiklik aromatik amin oluşumunun belirlenmesi
Determination of heterocyclic aromatic amines in cooked formation of meatballs in different temperature and times
- Tez No: 479223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM PELİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Protein bakımından zengin olan gıdaların yüksek sıcaklıklarda ve uzun süre pişirilmesi ile Heterosiklik aromatik aminler (HAA) meydana gelebilmektedir. HAA'lar kanserojenik, mutajenik etki oluşturduklarından insan sağlığını tehlikeye sokabilirler. Köfte sevilerek tüketilen bir gıdadır. Izgara ve kızartma şeklinde tüketimi en büyük yere sahiptir. Bu çalışmada köfte örnekleri 150 ℃, 200 ℃ ve 250 ℃'de 5 dakika, 7,5 dakika ve 10 dakika pişirilerek 9 farklı deneysel grup oluşturulmuştur. Deneysel örneklere 9 farklı sıcaklık-süre uygulanarak, meydana gelen heterosiklik aromatik amin miktarları araştırılmıştır. Deneysel örneklerin kimyasal analizleri de (yağ tayini, protein tayini, tiyobarbitürik asit miktarı ve pH değeri) incelenmiştir. 250 ℃'de 7.,5 dakika ısı işlemi uygulanan gruba ait örneklerdeki HAA miktarı 0,42 ng/g olarak en yüksek bulunmuştur. 250 ℃ ısı işlemi uygulanan örneklerde IQ ve PhIP tespit edilmiştir. 200 ℃' de 7,5 ve 10 dakika pişirilen örneklerde HAA tespit edilememiş, 5 dakika pişirilen örneklerde ise MeQIx 0,17 ng/g olarak tespit edilmiştir. IQx ise sadece 150 ℃ ısı işlemi uygulanan gruplarda tespit edilmiştir. Çalışma sonunda tüm gruplarda tespit edilen HAA miktarı 1ng/g'ın altında bulunmuştur. Bu yöntemlerin köfte pişirmede kullanılmasının HAA açısından güvenli olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Heterocyclic aromatic amines (HCAs) can come into play when protein-rich foods are cooked at high temperatures and for a long time. Because HCAs have carcinogenic, mutagenic effects, they can put human health at risk. Meatball is a food that is loved and consumed. Grilled and fried in the form of consumption is the largest. In this study, 9 different experimental groups were prepared by cooking 5 minutes, 7,5 minutes and 10 minutes of meatball samples at 150 ℃, 200 ℃ and 250 ℃. Experimental samples were subjected to 9 different temperature-time periods to investigate the amounts of heterocyclic aromatic amines. Chemical analysis of the experimental samples (fat determination, protein determination, thiobarbituric acid content and pH value) were also investigated. The amount of HAA in the samples treated with heat treatment at 250 ℃ for 7,5 minutes was found to be highest 0,42 ng/g. IQ and PhIP were detected in the samples subjected to 250 ℃ heat treatment. HAA was not detected in the samples cooked at 7,5 for 10 minutes and 200 ℃, whereas MeQ Ix was found to be 0,17 ng/g for the samples baked for 5 minutes. IQx was detected only in groups treated with 150 ℃ heat treatment. At the end of the study, the amount of HAA detected in all groups was below the 1 ng/g. It is possible to say that the use of these methods in baking meatballs is safe for HAA.