Çeşitli inşaat malzemelerinin radyolojik açıdan incelenmesi
Investigation of various bulding material in term of radiological
- Tez No: 479252
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA AYSUN UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Osmaniye ilinden temin edilmiş 14 farklı yapı malzemesinden oluşan toplam 70 adet örnekte ki doğal radyoaktivite seviyesi gama spektrometresi ile çalışıldı. Çalışılan yapı malzemesi örneklerindeki 226Ra, 232Th ve 40K konsantrasyonları sırasıyla 2.3to 75.2 Bq kg-1, 1.1 to 51.1Bq kg-1and 79.8 to 854 Bq kg-1olarak ölçüldü. Yapı malzemelerinin kullanımından dolayı ortaya çıkabilecek mevcut riskler için gama ve alfa aktivite hesaplamaları, kapalı alanlarda alınan toplam doz oranı ve alınan yıllık etkin doz değerleri hesaplandı. Gama ve alfa aktivite değerleri kabul edilen üst sınırın altında bulunmuştur. Yıllık etkin alınan toplam doz değeri kabul edilen 0.3mSv değerinden daha düşük bulunmuştur. Sonuçlar, bu çalışmada kullanılan yapı malzemeleri örneklerinin yaşam alanları içinde herhangi bir anlamlı radyasyon etkisi göstermediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the natural radioactivity levels in a total of 70 samples of 14 different building materials collected from building construction sites and from the retailers in Osmaniye were studied by means of gamma-ray spectrometer with HPGe detector. The mean activity concentrations of 226Ra, 232Th and 40K measured in the studied building material samples ranged from 2.3to 75.2 Bq kg-1, 1.1 to 51.1Bq kg-1and 79.8 to 854 Bq kg-1 for 226Ra, 232Th and 40K radionuclide, respectively. The gamma activity concentration index and the alpha index, the indoor absorbed dose rate and the corresponding annual effective dose were evaluated for potential exposure risks from the usage of the building material samples. The evaluated values of the external and internal index were below the recommended upper level. All the values of effective annual dose determined were lower than recommended exemption level of 0.3 mSv. The results suggest that the use of the studied building material samples in the construction of buildings is unlikely to give rise to any significant radiation exposure to the residents.