Soğan suyunun geleneksel ısıl işlem ile pastörizasyonu
Onion juice pasteurization by traditional heat treatment
- Tez No: 479261
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDE DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada; soğan (Allium cepa L.) kullanılan bir takım üretim süreçlerinde atık olarak elde edilen soğan suyunun değerlendirilmesi, ayrıca katma değer kazandırılması için, soğan suyunun pastörizasyonu ve raf ömrünün uzatılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, soğan suyu geleneksel ısıl işleme yöntemi ile pastörize edilmiştir. Soğan suyunun geleneksel ısıl işlem ile pastörizasyonu prosesinde, mikrobiyel inaktivasyon üzerine etki eden önemli faktörler belirlenmiş olup, bu işlemlerin besinsel ve duyusal özelliklere ve mikrobiyel raf ömrüne olan etkileri incelenmiştir. Bu amaçla soğan suyunun geleneksel ısıl işlem ile pastörizasyonuna etki eden faktörler optimize edilerek hedef mikroorganizma olan Escherichia coli K-12 sayısında, 74,5°C'de 12 dak koşullarında >5-log kob/mL inaktivasyon sağlanmıştır. Bu koşullarda pastörize edilen soğan suyunda 12 hafta boyunca toplam aerobik canlı ve toplam küf ve maya gelişimi olmamış, renk değerleri (L*, a*, b*), pH, toplam titrasyon asitliği, enzimatik olmayan esmerleşme, toplam fenolik madde konsantrasyonu, suda çözünen toplam katı madde ve bulanıklık gibi özellikler takip edilmiştir. Duyusal değerlendirmede, pastörize edilen soğan suyunda marine edilmiş olan etler, işlem görmemiş olan soğan suyunda marine edilmiş ete göre genel beğeni bakımından farklılık göstermemiştir. Ayrıca işlem görmemiş soğan suyunda marine edilen etlerin sertlik-1 (N) değeri pastörize edilen soğan suyunda marine edilmiş olan etlere göre düşüktür.
Özet (Çeviri)
In the present study; it was aimed to extend the shelf life and pasteurization of the onion juice in order to evaluate the onion juice obtained as a waste during the production processes using onion (Allium cepa L.) and add value. For this purpose, onion juice was pasteurized by conventional heat treatment. The most important factors affecting microbial inactivation during the traditional (thermal) pasteurization process to be applied to onion juice were determined and the effects of these processes on nutritional and sensory properties and microbial shelf life were examined. For this purpose, the factors affecting the pasteurization of the onion juice by traditional heat treatment were optimized and> 5-log cfu / mL inactivation was achieved in Escherichia coli K-12, the target microorganism, at 74.5 °C for 12 min. In these conditions, total aerobic and total mold and yeast growth were not observed in the pasteurized onion juice for 12 weeks and the color values (L *, a *, b *), pH, total titration acidity, non-enzymatic browning, total phenolic substance concentration, total solids and turbidity were monitored. Sensory evaluation showed that meat marinated in pasteurized onion juice did not differ in general taste compared to marinated meat in untreated onion juice. Furthermore, the hardness-1 (N) value of the meat marinated in untreated onion juice is lower than that of marinated meat in pasteurized onion juice.