Yem katkısı likenaz enzimi üreten bakteri izolasyonu ve enzimin kısmi karakterizasyonu
Isolation of feed additive lichenase producing bacteria and partial characterization of the enzyme
  1. Tez No: 479262
  2. Yazar: HÜRÜ YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ DEVRİM ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Osmaniye'den alınan toprak numunelerinden β-(1,3-1,4)-glukanaz (likenaz) enzimi üreten Bacillus sp. HY3 izolasyonu gerçekleştirilmiştir. Likenaz enzimi optimum aktivitesini 60 °C'de ve 6.0-7.0 pH değerlerinde göstermiştir. Enzim 40-80 ºC arasında ortalama %89.8'lik kalan aktivite ile oldukça stabil kalırken, 80 ºC'de 15 dk ön inkübasyon sonrasında %73 kalan aktivite göstermiştir. Bacillus sp. HY3 en yüksek düzeyde enzim üretimini inokülasyondan itibaren 36. saatte gerçekleştirmiştir. Enzimin moleküler ağırlığı SDS-PAGE ve zimogram analizleri ile 83 kDa olarak belirlenmiştir. Likenaz enzimi için MgCl2, CaCl2, EDTA, MnCl2 ve FeCl3 aktivatör olarak belirlenmiştir. HgCl2, ZnCl2, CuCl2 ve CoCl2 ise enzim aktivitesini değişik oranlarda inhibe etmiştir. Enzimin termo-stabil olması, sıcaklık ve pH optimum değerleri ve bazı kimyasal malzemelerce aktivitesinin artması ile enzim endüstriyel kullanım için uygun olabilir.
Özet (Çeviri)
In the present study, β-(1,3-1,4)-glucanase (lichenase) producer Bacillus sp. HY3 was isolated from the soil samples collected from Osmaniye. The enzyme showed its optimum activity at 60 ºC and 6.0-7.0 pH values. While the enzyme was quite stable between 40-80 ºC with the rate of 89.8%, it showed 73% residual activity after pre-incubation at 80 ºC for 15 min. The strain Bacillus sp. HY3 reached its maximum enzyme production after 36 hours after inoculation time. The molecular weight of the enzyme was determined as 83 kDa via SDS-PAGE and zymogram analysis. The activators for the enzyme were MgCl2, CaCl2, EDTA, MnCl2 and FeCl3, whereas the inhibitors were HgCl2, ZnCl2, CuCl2 ve CoCl2 at different rates. The enzyme may be appropriate for industrial application because of its thermo-stability, optimum temperature and pH values, and its increased activity by certain chemicals.