Soğan suyunun et marinasyonunda kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigation on the use of onion juice for meat marination
- Tez No: 612543
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE DEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı; soğan (Alliumcepa L.) suyunun dana eti (Longissimusdorsi)marinasyonunda kullanılabilirliğinin incelenmesidir. Bu kapsamda ilk olarak geleneksel marinasyon yönteminin işlem koşulları optimize edilmiş ve etin yumuşatılması için en uygun koşulların 24 saat marinasyon süresi, pH 5,7 başlangıç marinasyon pH'ı ve % 9 (w/v) marinat tuzluluk oranı olduğu tespit edilmiştir. Bununardından 60 dakikalık ultrasonikasyon ya da 40 dakikalık vakumlu emdirim ön işlemlerini takip eden geleneksel marinasyonyapılarak ta etin sadece geleneksel marinasyon uygulamasına göre daha fazla yumuşaması sağlanmıştır. Marinasyon koşulları ve ön işlem koşulları optimize edilirken etin ve marinatın,nem oranı, sıkıştırılabilir nem içeriği, marinat alımı, renk değerleri, marinat son pH'ı, etin son pH'ı gibi birçok kalite özelliği de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the use of onion (Allium cepa L.) juice for marination of beef (Longissimus dorsi).In this concept, traditional marination conditions were optimized and the optimum beef tenderizing conditions were determined as 24 hour of marination time, initial marinade pH of 5.7 and 9 % (w/v) of salt concentration in the marinade. After this part, it was determined that more tenderized meat could be obtained by applying 60 min of ultrasonication or 40 min of vacuum impregnation pretreatments followed by traditional marination compared to the only traditionally marinated beef. During the optimization of marination conditions, other quality parameters such asmoisture contents of beef and marinade, expressible moisture content, marinade uptake, color properties, final pH of marinade and marinated beef were also monitored.