Rekombinant inokulant katkısının arpa silajının yem değeri ve kalitesi üzerine etkileri
Effects on feed value and quality of barley silage of recombinant inoculant contribution
- Tez No: 305957
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN RÜŞTÜ KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmada arpa silajları, kontrol, Sill-All (Alltech,UK), LC1363, LCLDH, LBPL (Lactobacillus plantarum), LBPL+Lik inokulant katkılı olarak 6 gruptan oluşmaktadır. LC1363 (Lactococcus laktis subsp. cremoris) ve LCLDH (LDH mutant Lactococcus laktis subsp. cremoris) ile LBPL+Lik (Lactobacillus plantarum) gruplar, ? (1,3-1,4) glukanaz (likenaz) enzim genine sahip rekombinant inokulantlar içermektedir. İnokulantlar silajlara 1.5x107 cfu/g düzeyinde katılmışlardır. Silajı gruplarında 7, 14, 28 ve 56 günlük silolama süresi sonunda pH, kuru madde, ham protein, ham yağ, ham kül, ham selüloz, NDF ve ADF düzeyleri tespit edilmiştir. Bununla beraber 56 günlük arpa silajı gruplarında organik asitler, SÇK, NH3-N, Fleig puanları, in vitro gaz üretim miktarları, gaz üretim parametreleri, metabolize olabilir enerji içerikleri (ME), net enerji laktasyon (NEL) düzeyleri ve organik madde sindirilebilirlikleri (OMS) ile açım sonrası aerobik stabilite düzeyleri tespit edilmiştir. pH, ham protein, ham kül ve ADF değerleri bakımından silolamanın 7, 14, 28 ve 56. günlerinde ham selüloz ve NDF değerleri bakımından silolamanın 14, 28 ve 56. günlerinde, kuru madde içerikleri bakımından 28 ve 56. günlerde gruplar arasında farklılıklar önemli bulunmuştur (P0.05). Silaj gruplarında bütirik asit tespit edilmemiştir. Silolamanın 56. gününde SÇK düzeyleri bakımından gruplar arasındaki farklılıklar önemli (P0.05). Silaj gruplarında 96. saat gaz üretim miktarları bakımından gruplar arasındaki farklılıklar önemli bulunmuştur. Silaj gruplarında ME, NEL düzeyleri ve OMS bakımından gruplar arasındaki farklılıklar önemli bulunmuştur. Burada, silaj katkı maddesi olarak LBPL ve LBPL+Lik inokulantlarının kullanımı arpa silajlarında ME, NEL ve OMS düzeylerini önemli derece iyileştirmiştir. Arpa silajı gruplarına ait aerobik stabilite sonuçlarına göre 25ºC±2 sıcaklık değerlerinin başladığı zaman dilimi silajların aerobik stabilitelerinin bozulmaya başladığını göstermiştir. Buna göre aerobik stabilite bakımından 92. saatte bozulmaya başlayan LBPL+Lik en iyi grubu oluşturmuştur. Sonuç olarak çalışmada elde edilen sonuçlar, özellikle arpa silajında rekombinant inokulant kullanımının, deneysel koşullarda silajın yem değeri ve aerobik stabilitesini artırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, six different barley silage treatment groups were prepared as control, Sill-All (Alltech, UK), LC1363, LCLDH, LBPL (Lactobacillus plantarum) and inoculant additive LBPL+Lik. LC1363 (Lactococcus laktis subsp. cremoris), LCLDH (LDH mutant Lactococcus laktis subsp. cremoris) and LBPL+Lik (Lactobacillus plantarum) groups contained recombinant inoculants with ? (1.3-1.4) glucanase (likenaz) enzyme gene. Inoculants were added to silages at the level of 1.5x107 cfu/g. Analysed for, pH, dry matter, crude protein, crude fat, crude ash, crude fiber, NDF and ADF levels were determined at the end of 7, 14, 28 and 56-day period. In addition, organic acids, WSC, NH3-N, Fleig points, in vitro gas production volumes, gas production parameters, metabolizable energy content, organic matter digestibility and ME, NEL levels and aerobic stability of silages for 56 days barley silage group were also determined. Significant (P0.05) different between the groups. Butyric acid was not detected in silage groups. In 56 days silage, the differences between the groups were significant for WSC while the groups were not significantly different in terms of NH3-N levels. Differences among silage groups were significantly different in terms of gas production volumes at 96 hours. For the ME, NEL levels and OMS, the differences among the groups were found to be significant. In this study, using LBPL and LBPL+Lik inoculants as additives to silage was improved the levels of ME, NEL and OMS in barley silages. According to the results of the aerobic stability, silages tended to deteriorate in the time period of the temperature values of 25±2 ºC. Accordingly, the best group was identified as the LBPL+Lik group due to the reason in this group that the aerobic stability began to deteriorate after 92 hours. In conclusion the result obtained in the study showed that recombinant inoculant, inclusion especially to the barley silage improve feeding value and aerobic stability under our experimental condition.