Yem katkısı amilaz enzimlerini üreten bakterilerin izolasyonu
Isolation of bacteria producing feed additive amylase enzymes
- Tez No: 690879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ DEVRİM ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Ziraat, Biotechnology, Genetics, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışması kapsamında α-amilaz enzimi üreten Bacillus suşlarının Çukurova Üniversitesi yerleşkesinden alınan toprak örneklerinden izolasyonu gerçekleştirilmiştir. İzolatlar sırasıyla Bacillus sp. ZF4 ve Bacillus sp. A4 olarak isimlendirilmişlerdir. Bacillus sp. ZF4 α-amilazı optimum aktivitesini pH 6.0 ve 40 °C'de gösterirken, Bacillus sp. A4 α-amilazı pH 8.0 ile 40-50 °C'lerde göstermiştir. ZF4 α-amilazı 70 °C'de 15 dk ön inkübasyondan sonra aktivitesinin tamamını korurken, bu sıcaklık değerinden sonra hızlı bir aktivite kaybı gerçekleşmiştir. A4 α-amilazı ise 70 °C'ye kadar aktivitesini büyük ölçüde korurken, 80 °C'den sonra hızlı bir aktivite kaybı yaşamıştır. ZF4 α-amilazı en yüksek aktivite seviyesine bakterinin inokülasyonundan itibaren 48. saatte ulaşırken, A4 α-amilazı 24. saatte ulaşmıştır. Her iki enzim de SDS ve Co varlığında kontrol grubuna göre yüksek aktivite seviyesine ulaşırken, CaCl2, MgCl2 ve EDTA her iki enzim için de inhibitör etki göstermiştir. Son olarak zimogram analizi her iki enzimin de yaklaşık 105.4 kDa moleküler ağırlığa sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, α-amylase producing Bacillus strains ZF4 and A4 were isolated from the soil samples collected from Çukurova University campus area. Bacillus sp. ZF4 α-amylase showed its maximum activity at pH 6.0 and 40 °C, while Bacillus sp. A4 α-amylase at pH 8.0 and 40-50 °C, respectively. ZF4 α-amylase retained all its activity after 15 minutes of pre-incubation at 70 °C, while lost its activity rapidly over temperature values. A4 α-amylase, on the other hand, maintained its activity up to 70 °C, and experienced a rapid loss of activity after 80 °C. ZF4 α-amylase reached its highest activity level at 48 hours after bacterial inoculation, while A4 α-amylase reached its highest activity at 24 hours. While both enzymes reached higher activity levels compared to the control group in the presence of SDS and Co, CaCl2, MgCl2 and EDTA showed inhibitory effects for both enzymes. Finally, zymogram analysis revealed that molecular weight of both enzymes is approximately 105.4 kDa.