Spirulina tozu ve bazı bitkisel tohumların tarhananın doğal florası üzerine etkileri
Effects of the spirulina powder and some plant seeds on the natural flora of tarhana
  1. Tez No: 479264
  2. Yazar: MUSTAFA KÖLEF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ULUKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında, tarhana hamuruna Spirulina tozu, keten tohumu, badem, yerfıstığı ve susam ayrı ayrı katkı materyalleri olarak ilave edilmiştir. Her bir test maddesi %5 ve %10 oranınında tarhana hamuruna ilave edilmiştir. Hazırlanan çiğ hamur örneği 0., 1., 2. ve 3. günde mikrobiyolojik parametreler yönünden incelenmiştir. Analiz edilen bu parametreler, Toplam Aerobik Mezofilik Bakteri, Koliform Bakterileri, Laktik Asit Bakterileri ve Maya/Küf'dür. Örneklerin koliform grubu bakteri sayısı analiz edilirken E. coli içerip içermediği araştırılmıştır. Hazırlanan hamur örnekleri fermentasyon için 30 °C'lik inkübatöre konulmuş ve 3 gün boyunca fermente edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, spirulina powder, lineseed, almond, peanut, sesame were searately used as additives in the preparation of tarhana dough. Each test substances was added at 5% and 10% into main dough. Raw tarhana dough was assessed for microbiological parameters at the initial time 0, 1., 2., and 3 day of fermentation. The microbiological parameters were total aerobic mesophilic bacteria, lactic acid bacteria, yeast and fungi and coliforms. The presence or absence of E. coli was also investigated in the tarhana samples during the coliform analyses. The prepared tarhana dough was placed in the incubator (30 °C for 72 h).