Kiral ligantların sentezi ve katalitik tepkimelerde uygulamaları
Synthesis of chi̇ral li̇gands and applications in catalytic reactions
  1. Tez No: 479265
  2. Yazar: İLKER ÜMİT KARAYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, hidrobenzoin bileşiğinin brom veya fenil halkası içeren kiral türevlerinin sentezi yapılmış ve sentezlenen bu kiral bileşiklerin katalitik tepkimelerde elektronik ve sterik etkileri incelenmiştir. Optikçe saf olarak sentezlenen (1R,2R)-1,2-bis-(4'bromofenil)-etan-1,2-diol (4) ve (1R,2R)-1,2-bis-(4'fenilfenil)-etan-1,2-diol (5) bileşiklerinin 1H-NMR, 13C-NMR, IR ve kütle analizleri yapılarak yapısal özellikleri aydınlatılmıştır. Sentezi yapılan kiral bileşiklerin (4) ve (5) katalitik etkinlikleri aldehitlere enantiyoseçimli dietilçinko katılma tepkimesinde araştırıldı. Etil bileşiğinin, 2-MeO benzaldehit'e katılma reaksiyonunda (4) bileşiği ligant olarak kullanılmış (%88 ee), (5) bileşiği ligant olarak kullanılmıştır (%85 ee). Sentezlenen bileşikler titanyumtetraizopropoksit ile birlikte aldehitlere dietilçinko katılma tepkimelerinde ligant olarak denenmiş ve genel olarak katalitik etkilerinin yükseldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, chiral derivatives of hydrobenzoin, containing bromine or phenyl ring, were synthesized and the electronic and steric effects of these synthesized chiral compounds were investigated in the catalytic reactions. Synthesized optically pure, compounds, (1R,2R)-1,2-bis (4'bromophenyl)-ethane-1,2-diol (4) and (1R,2R) -1,2-bis- (3'-phenylphenyl)-ethane-1,2-diol (5), are illuminated by using 1H-NMR, 13C-NMR, IR and mass analysis. Catalytic effects of synthesized chiral compounds, (4) and (5), was investigated in the enantioselective addition of diethylzinc to aldehydes. Compound (4) was used as ligand in the addition of ethyl to the 2-MeO benzaldehyde (%88 ee), compound (5) was also used as ligant (%85 ee). The synthesized compounds were tested as ligands in combination with titaniumtetraisopropoxide in the diethylzinc addition reactions with aldehydes and generally showed increased catalytic activity.