Diaspora girişimcilik: Türkiye'deki Suriyeli girişimcilerin profili
Diaspora entrepreneurship: Profile of the Syrian entrepreneurs in Turkey
- Tez No: 479271
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KAYALAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 464
Özet
2010 yılında Tunus'ta başlayan Arap Baharı birçok bölge ülkesini etkilemiş ve milyonlarca insanın kendi ülkelerinde daha güvenli bölgelere veya başka ülkelere göç etmesine neden olmuştur. Arap Baharı'nın sonuçlarından en fazla etkilenen ülkelerin başında gelen Suriye'den beş milyonun üzerinde Suriyeli başka ülkelere göç etmek zorunda kalmıştır. Suriyelilerin göçünün kendi ülkelerinde olduğu gibi göç ettikleri ülkenin de demografik, sosyal ve ekonomik yapısına da önemli etkileri olmuştur. Türkiye bugün üç milyona yakın Suriyeliye ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye iş piyasasına girişimci olarak dâhil olan Suriyelilerin sayısı, resmi kayıtlara göre her geçen yıl artış göstermektedir. Sosyal bir olgu olan göç hareketleri neticesinde, farklı nedenlerle kendi ülkelerinden göç ederek başka bir ülkede girişimcilik faaliyetinde bulunan yabancıların girişimcilik faaliyetleri ile ilgili çalışmaların son yıllarda girişimcilik literatüründe önemi giderek artmıştır. Bu çalışma ile 2014 yılında Hatay, Kilis, Gaziantep ve Mersin illerinde girişim kurmuş olan Suriyeli girişimcilerin sahip olduğu özellikler ortaya koymayı amaçlamaktadır. Yüz yüze görüşme ile gerçekleştirilen anket çalışması sonucunda elde edilen bazı bulgularla; Suriyeli girişimcilerin hayatlarını devam ettirme güdüsüyle beraberlerinde getirdikleri sermayeleri ile Suriyeli nüfusun yoğun olduğu bölgelerde kurdukları mikro ölçekli girişimlerle hem Türk hem de Suriyeli müşterilerin taleplerini karşılamaya çalıştıkları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Arab Spring, which started in Tunisia in 2010, affected many countries in the region and caused millions of people to migrate to safer regions in their own countries or to other countries. From Syria, one of the countries most affected by the results of the Arab Spring, more than five million Surians had to migrate to other countries. The migration of the Syrians, has important effects on the demographic, social and economic structure of not only to their own country but also to the host country they migrated. Today, Turkey hosts nearly three million Syrians. According to official records, the number of Syrians who are included as entrepreneurs in the labor market in Turkey is increasing every year. As a result of migration which is a social fenomenon, importance of the studies on the entrepreneurial activities of foreigners who have abondoned their countries for a different reasons, have increased in literature of entrepreneurship. This study aims to reveal the characteristics of the Syrian entrepreneurs who founded venture in Hatay, Kilis, Gaziantep and Mersin in 2014. With some of the findings obtained after survey conducted via face to face interview, it can be said that Syrian entrepreneurs founded their micro-scale enterprises with the motive to continue their lives in the regions where the Syrian population is intense by using the capital they brought with them and they try to meet the demands of both Turkish and Syrian customers.