Sürdürülebilirlik endeksinin firmaların hisse senedi değerine ve karlılığına etkisinin incelenmesi: Bist 100 endeksindeki firmalar üzerine bir araştırma
Analyzing the effect of sustainability index on stock value and profitability of firms: A research on the bist 100 firms
- Tez No: 479307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Şirketler, toplumsal ihtiyaçları gidermek için yürüttükleri faaliyetleri sonucu olumsuz sosyal ve çevresel etkiler yaratabilmektedir. Ortaya çıkan bu etkileri azaltmak ve ekolojik, sosyal, ekonomik düzenin uyumunu korumak için de çeşitli girişimlerde bulunmaktadır. Sürdürülebilirlik adı altındaki bu girişimler sosyal paydaşlarla olan her türlü etkileşimi kapsamakta ve literatürde gittikçe daha fazla yer almaktadır. Yaşanan gelişmelerden aynı zamanda finansal piyasalar da önemli derecede etkilenmektedir. Bu bağlamda, yatırımcılara sürdürülebilir şirketleri değerlendirme fırsatı vermek için menkul kıymet borsalarında sürdürülebilirlik endeksleri oluşturulmuştur. Türkiye'de de Borsa İstanbul A.Ş. tarafından BİST Sürdürülebilirlik Endeksi piyasaya sürülmüştür. Bu çalışmada, BİST Sürdürülebilirlik Endeksi'ne dahil edilen firmaların endekse dahil edildikten sonra hisse senedi değerlerinde ve karlılık düzeylerinde meydana gelen değişim ampirik olarak incelenmiştir. 2014-2016 yılları arasında endekste işlem gören 42 firmanın finansal verileri kullanılmıştır. Analizler yatay kesit verilerini ve zaman serisi verilerini içerdiği için panel veri analiz tekniklerinden yararlanılmıştır. Çalışmanın bulguları, sürdürülebilirlik endeksine dahil olmanın firmaların finansal performans göstergeleri üzerinde herhangi bir etkisinin bulunmadığını ortaya koymuştur. Ayrıca elde edilen sonuçlar, payları endekste işlem görmesine rağmen endeks şirketlerinin bu durumdan ekonomik fayda sağlayamadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Companies are able to create negative social and environmental impacts as a result of their activities to meet social needs. They are taking various initiatives to mitigate these effects and to protect ecological, social and economic order harmony. These initiatives, called sustainability, involve all sorts of interactions with stakeholders and are increasingly involved in the literature. At the same time, financial markets are significantly affected by so called developments. In this context, sustainability indices are created in stock exchanges to give an opportunity for investors in order to evaluate sustainable companies. In Turkey, BIST Sustainability Index is released by Borsa Istanbul A.Ş. to the market. In this study, the change in stock prices and profitability of firms after the inclusion in BIST Sustainability Index are empirically examined. Dataset comprising the period between 2014 and 2016 is used for 42 firms which are listed in the sustainability stock indice. Since our analysis includes both cross section data and time series data, panel data is used in the study. Empirical findings show that inclusion in the sustainability stock indice has no effect on financial performance indicators of companies. Besides, the results performed that listed companies could not provide economic benefits, even though their shares are listed in the sustainability stock index.