Motorlu çim biçme makinası tasarım ve yapımı
Design and construction of powered lawn mower
- Tez No: 47931
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MOTORLU ÇİM BİÇME MAKİNASI TASARIM ve YAPIMI Müge ÇÖL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr.Doğan ERDO?AN 1996, Sayfa: 38 Jüri: Prof. Dr. Şinasi YETKİN Prof Dr. Doğan ERDO?AN Prof. Dr. Rahmi KESİN Bu çalışmada, küçük çim alanlarda kullanılabilecek elektrik motorlu bir çim biçme makinasmın tasarımı ve yapımı amaçlanmıştır. Bu amaçla, basit konslrüksiyonlu bir biçme makinası tasarlanmıştır. Daha sonra, iletilecek güç ve çalışma koşullan gözönüne alınarak bazı makina parçalarının hesaplan yapılmış ve boyutları belirlenmiştir. Biçme makinası imal edilen ve piyasadan alınan parçaların monte edilmesi ile elde edilmiştir. Daha sonra biçme makinası çim alanda denenmiş ve fonksiyonunu yerine getirebilecek uygunlukta olduğu gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Çim. çim alanlar, biçiciler, motorlu çim biçme makinalan, biçme. tasarım, konstrüksiyon. emniyet.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DESIGN AND CONSTRUCTION OF POWERED LAWN MOWER Müge ÇÖL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Prof. Dr. Doğan ERDO?AN 1996, Page: 38 Jury: Prof. Dr. Şinasi YETKİN Prof. Dr. Doğan ERDO?AN Prof. Dr. Rahmi KESKİN In this study, it was aim to design and construction of a powered lawn mower, that will be used small areas with lawn. For this aim, the model of mower with simple construction was constituted. Then, some parts of machine were estimated and dimensions were determined, taking account of transmitted power and work conditions. The mower was formed with assembling the machine parts which constructed and bought. The mower was tested in the lawn and obscrvatcd that the machine function as found to be satisfactory. KEY WORDS: Lawns and turfs, mowers, powered lawn mowers, mowing, design, construction, safety.