Mikroskopik analizle karma yemlerin fiziksel ve kimyasal bileşimlerinin saptanması üzerinde karşılaştırmalı bir araştırma
A Comparable research on the revision of the physical and chemical compositions of mixed feed by microscopy
- Tez No: 47932
- Danışmanlar: PROF.DR. MURAT ZİNCİRLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu araştırmada, karma yem sanayii 'nde en çok kullanılan karma yemlerden, besi yemi, süt yemi, etlik civciv yemi, etlik piliç yemi, yumurta civciv yemi, yumurta piliç büyütme yemi, yumurta piliş geliştirme yemi, kafes tavuğu (1. dönem) yumurta yemlerinden, herbirinden en az 30 adet olmak üz&ra 247 adet örnekte, organoleptik, kimyasal ve mikroskopik analizler yapılmıştır. Kimyasal analizler Weende analiz yöntemine göre yapılmıştır (VÖHRtNGER 1976) Araştırma sonuçlarına göre mikroskopik analizlerin, yemlerin fiziksel ve kimyasal bileşimlerinin belirlenmesinde isabet, derecesinin çok yüksek olduğu tespit edilmiştir. Karma yemlerin kontrolunda kimyasal analizlerin yanında mikroskopik analizlerin yapılmasının tam kontrol için zorunlu olduğu sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Karma yem, Organoleptik Analiz, Kimyasal Analiz, Rasyon Formülasyonu, Mikroskopik Analiz, Ham Protein, Ham Sellüloz. IMU
Özet (Çeviri)
In this research, at least 30 sample of compound feed which a.re commonly used in feed industry were investigated. These are- Fattening compound feed, milk compound feed" broiler starter compound feed, broiler growing (developper) compound feed* chick compound feed, layer growing compound feed, layer developing compound feed» layer compound feed (I. period). Totaly 247 sample were analized for organoleptically, chemically and microscopically.Weende analysis methodology were used as a chemical analysis» rtnimi < 1 1 hu I o l.hw ı *m*mı oh iw«nll;[i Hilar onuo\t lual. analysis is a quite reliable methody for physical and chemical analysis of compound feed» Microscopical analysis and chemical analysis together are necessary for full control of coumpound feed. Kay Words : Compound feed. Organoleptic Chemical, Microscopic analysis, ration formulation, crude protein, crude fiber.