Küreselleşme algısı ve kültürel uyum yeteneğinin girişimcilik niyetleri üzerindeki etkisi: Kamu üniversitelerinde bir araştırma
The effects of globalization perception and cultural adaptability on entrepreneurship intentions: A research in public university
  1. Tez No: 479317
  2. Yazar: BELMA ÜZÜMCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA YAŞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı; küreselleşmenin sonuçlarına ilişkin algının kültürel uyum yeteneğine bağlı olarak değişip/değişmeyeceğini ve bu iki değişken arasındaki etkileşimin girişimcilik üzerinde de etkili olup/olmayacağını analiz etmektir. Küreselleşme algısı, kültürel uyum yeteneğinin ölçülmesi ve Girişimciliğin ortaya konulması bakımından önemlidir. Araştırmanın evrenini Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki 5 devlet üniversitesi (Batman Üniversitesi, Siirt Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi) oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında Yamane (1967)'nin formülü kullanılarak belirlenen örneklemden (1.059) verilerin elde edilmesinde 5'li likert formunda hazırlanan bir 49 ifadeli anket kullanılmıştır. Ankette Mine Halis (2015) tarafından geliştirilmiş“Küreselleşmenin Ekonomik Etkilerini (α=.870) ve Kültürel Uyum Yeteneğini (α=.720)”ölçmeye yönelik ölçek ile birlikte bu araştırmada geliştirilen Girişimcilik Hedefleri Ölçeği (α=.957) kullanılmıştır. Ayrıca, değişkenler arasındaki neden sonuç ilişkisinin tespiti regresyon analizi, faktör analizi, t-testi, ANOVA testi Levene testi, Kruskal Wallis-H Testi, Turkey HSD ve Tamhane's T2 testi tercih edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre hipotezlerin desteklendiği ve bulguların değerlendirilmesi neticesinde de; küreselleşmenin kaçınılmaz değişimine karşı katılımcıların direnç refleksinin demografik özelliklere göre farlılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse whether the perception of globalization and its consequences change with respect to cultural adaptability, and whether the interaction between these two variables have effects on entrepreneurship. The perception of globalization is important for measuring cultural adaptability and for setting entrepreneurship. The population of the research consists of 5 state universities in Southeastern Anatolia Region of Turkey (Batman University, Siirt University, Kilis 7 December University, Bitlis Eren University and Gaziantep University). In the scope of the research, a survey prepared by using“Economic Impact of Globalization Scale (α = .870) and Cultural Compliance Ability Scale (α = .720)”developed by Mine Halis (2015) and "Entrepreneurship Scale (α = .857) developed by author for this study. This survey with 49 items was used to obtain data from the sample (1.059) determined using the formula of Yamane (1967). In addition, some statistical methods were used to determine the causal relationship between variables are: regression analysis, factor analysis, t-test, ANOVA test Levene test, Kruskal Wallis-H test, Turkey HSD and Tamhane's T2 test. According to the findings, hypotheses are supported and as a result of the evaluation of the findings; The inevitable change of globalization has led to the fact that the participants' resistance reflexes differed in their demographic characteristics.