Girişimci kadınlarda çevresel faktörlerin performansa etkileri (Kastamonu ili örneği)
Effects of the environmental factors on women entrepreneurs performance (A research in Kastamonu city)
  1. Tez No: 479318
  2. Yazar: ELİF EVCİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tez çalışması çerçevesinde yürütülen araştırmanın amacı, çevresel faktörlerin kadın girişimcilerin performansları üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu temel amaç kapsamında Kastamonu ilindeki kadın girişimciler üzerinde uygulamalı bir çalışma yürütülmüştür. Uygulama kapsamında nicel araştırma yöntemi kullanılmış ve araştırma deseni deneme modeli olarak belirlenmiştir. Kastamonu ilindeki kadın girişimcilerin performansları üzerinde çevresel faktörlerin etkili olup olmadığının belirlenmesi amacıyla çevresel faktörler; çevresel olumsuzluk, çevresel belirsizlik ve çevresel çeşitlilik alt boyutları kapsamında araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırmanın evreni kadın girişimciler, örneklem grubu ise Kastamonu'daki kadın girişimciler olarak belirlenmiştir. Çalışma yöntemi Kastamonu'da faal durumda olan toplam 214 kadın girişimciden araştırmaya dâhil olmayı kabul eden 142 kadın girişimci üzerinde uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Araştırma çerçevesinde elde edilen verilerin analizi neticesinde, çevresel olumsuzluk alt boyutunun kadın girişimcilerin performansları üzerinde etkisi olmadığı, çevresel belirsizlik ve çevresel çeşitlilik alt boyutları ile çevresel faktörlerin kadın girişimcilerin performansları üzerinde etki sahibi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is investigating the effects of environmental factors on entrepreneur women's performance. According to this aim, a research is conducted upon women entrepreneurs in Kastamonu city. In this research quantitative research technique is used and the design of this research is experimental design. On the context of finding out which environmental factors do have effect on women entrepreneurs' performance in Kastamonu city, environmental negation, environmental uncertainty and environmental variety are identified as the sub-dimensions of environmental factors. The universe of this study is women entrepreneurs and the sample of this study is women entrepreneurs who have enterprise in Kastamonu city. A questionnaire is conducted to 142 women entrepreneurs who approve to attend this research. According to the analysis, it is found out that; the environmental negation sub-dimension do not have effect on women entrepreneurs' performance. On the other hand the environmental uncertainty sub-dimension, the environmental variety sub-dimension and environmental factors-including all three dimensions-do have effect on women entrepreneurs' performance.