Çalışanların iş tatmin düzeylerinin örgütsel bağlılığa etkisi: Havacılık sektöründe bir araştırma
The effect of work satisfaction levels of employees to organizational loyalty: A research in aviation sector
  1. Tez No: 479320
  2. Yazar: TOLGA NACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUHİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Araştırmanın amacı havacılık sektörü çalışanlarının iş tatmininin içsel ve dışsal açıdan örgütsel bağlılığa etkileri incelenerek, iş tatmin düzeylerinin örgütsel bağlılığa etkisinin boyutunu belirlemek ve önemini ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında uygulanan ankete Adana Havalimanı yer hizmetleri 373 çalışandan 207 kişiye uygulanmıştır. Anket formunda üç farklı ölçek kullanılmış, ilki 8 sorunun yer aldığı demografik bölüm, diğerleri ise 20 soruluk Minnesota iş tatmini ölçeği ve 18 soruluk Allen Meyer örgütsel bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada yöntem olarak bağımsız gruplar t-testi analizi ile tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre belirlenen hipotezlerin kabul edildiği, çalışanların iş tatmin düzeylerinin örgütsel bağlılığı güçlü ve olumlu yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Çalışmada, içsel ve dışsal iş tatmini düzeylerinin duygusal, devam ve normatif bağlılık değişkenler üzerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir etkisi olduğu belirlenmiş ve en önemli değişkenin normatif bağlılık olduğu tespit edilmiştir. Ampirik analize dayalı araştırma sonuçları iş tatminini etkileyen faktörler ile havacılık sektörü çalışanlarının iş tatmini üzerine etkili olduğu düşünülen faktörler arasında önemli farklılıklar göstermektedir. Örgüte bağlılık açısından ise sadakat ve iş tatmini isteklerine göre kimlik bilgilerini ölçen sorulara daha düşük değer verildiği dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to determine the effect of work satisfaction level of aviation employees to organizational loyalty regarding self and outer satisfaction and display its importance. 207 out of 373 employees participated in the survey used in this research. Three different scales were used in the survey form. The first is demographic part which contains 8 questions. The others are 20 question-Minnesota work satisfaction scale and 18 question - Allen Meyer organizational loyalty scale. Independent groups t-test analysis and one-way variant analysis (ANOVA) methods were used in the study. According to the hypothesis determined by research results, work satisfaction levels of aviation employees effect organizational loyalty positively and strongly. In this study self and outer work satisfaction levels of employees have statistically significant effects on emotional, continuous and normative dependence variations and it is determined that the most significant variant is normative dependence. Research results based on empirical analysis display significant differences between the factors effecting work satisfaction and the factors thought to be effective on work satisfaction levels of aviation sector employees. Regarding the organizational loyalty, it was realized that smaller marks given to loyalty and work satisfaction demands.