Bağımsız denetimde denetçi ve finansal bilgi kullanıcılarının bağımsız denetimin kalitesinin arttırılmasına yönelik görüşlerinin incelenmesi: Ankara ili örneği
Investigations on the improvement of quality of auditor and financial users in independent audit increased by independent audit: Ankara provincial example
- Tez No: 479321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada ilk olarak bağımsız denetimin genel çerçevesi anlatılmış olup, bu başlık altında denetime duyulan ihtiyaç, denetim kavramı, denetimin amacı, dünyada ve ülkemizde bağımsız denetimin gelişim süreci ve denetçi tür ve nitelikleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise kaliteyi etkiyen faktörler olarak denetim kuruluşlarında kalite kontrol sistemi ve unsurları, denetim kuruluşlarında denetim süreci, KGK ve işletme bünyelerinde iç kontrol sistemleri anlatılmıştır. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise araştırma bulgularına yer verilerek bulgulara ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, the general framework of independent audit is explained and the concept of audit, concept of audit, purpose of audit, development process of independent audit in the world and our country and types and qualities of auditor are emphasized. In the second part, quality control system and its components in auditing institutions, audit process in audit institutions, internal audit systems in UPS and operating bodies are explained as factors affecting quality. In the third chapter, which is the last chapter, research findings were included and evaluations of findings were made.