Bağımsız denetimde kilit denetim konuları: Mali kuruluşlara ait bağımsız denetim raporlarının incelenmesi
Key audit issues in independent audit: Review of independent audit reports of financial institutions
  1. Tez No: 673004
  2. Yazar: MUSTAFA SEMİH ERKEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ekonomilerin gelişmesi buna bağlı olarak ekonomik faaliyetlerin çeşitlenip karmaşıklaşması, dijitalleşme, küresel çaptaki ekonomik krizler ve denetim sürecine olan güvenin azalması gibi kimi etkenler finansal tablo kullanıcılarının bağımsız denetimden beklentilerini değiştirmiştir. Buna karşın sadece denetim görüşünden ibaret olan denetim raporları kullanıcıların daha fazla bilgi ve şeffaflık beklentilerini karşılayamamıştır. Tüm bu yaşanan olumsuzluklar neticesinde denetimin kalitesini ve şeffaflığını arttırmak maksadıyla PCAOB ve IAASB“Denetçi Raporu Projesi”ne 2011 yılında başlangıç yapmış ve bu çalışmaların sonucu olarak 2015 yılında ISA 701 standardı yayımlanmıştır. Bu gelişmelere paralel olarak Türkiye'de Kamu Gözetim Kurumu çalışmalara başlamış, BDS 701 Kilit Denetim Konularının Denetim Raporunda Bildirilmesi Standardı 2017 yılında Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Çalışmamızda Borsa İstanbul'da işlem gören mali kuruluşlar sektöründeki 127 işletmenin 2017-2018-2019 yılına ait bağımsız denetim raporları incelenmiş ve bağımsız denetim raporlarında yer alan kilit denetim konularına ilişkin uygulamalar çeşitli yönleriyle, ayrıntılı bir biçimde değerlendirilmiştir. Çıkan sonuçlar neticesinde Mali Kuruluşlar sektöründe yer alan sekiz alt sektörün bağımsız denetim raporlarında hangi kilit denetim konularının daha fazla yer aldığı tespit edilmiş, bu tespite göre kilit denetim konularının yıllara göre karşılaştırılması yapılarak gelişim seyri izlenmiştir. Bununla beraber söz konusu sekiz alt sektörün kilit denetim konuları kendi aralarında karşılaştırmaya tabi tutularak kilit denetim konularının sektörel bazda değerlendirmesi yapılmıştır
Özet (Çeviri)
Some factors such as the development of economies and the diversification and complexity of economic activities, globalization, economic crises and accounting frauds have changed the expectations of financial statement users from the independent audit. On the other hand, audit reports, which consist only of audit opinions, could not meet the users' expectations for more information and transparency, which led to the emergence of an expectation gap in the audit. In order to increase the quality and transparency of the audit as a result of all these negativities, PCAOB and IAASB started the“Auditor's Report Project”in 2011, and IAASB published the standard ISA 701“Notification of Key Audit Matters in the Independent Auditor's Report”in 2015. Public Oversight Authority in Turkey in parallel with these developments, the BDS 701 Lock Control Subject Notification on the Standard Audit Report 2017 published in the Official Gazette. In our study, the independent audit reports of 127 enterprises in the financial institutions sector traded in Borsa Istanbul for the years 2017-2018-2019 were examined and their practices regarding key audit issues included in the independent audit reports were evaluated in detail in various aspects. As a result of the results, it was determined which key audit subjects were included more in the independent audit reports of eight sub-sectors in the Financial Institutions sector, and according to this determination, the development course was followed by comparing the key audit subjects by years. In addition, the key audit subjects of these eight sub-sectors were compared among themselves and the key audit subjects were evaluated on a sectoral basis