Tüketim kültürü bağlamında İslami moda dergileri: Karşılaştırmalı bir çalışma örneği
Islamic fashion magazines in the context of consumption culture: A comparative study example
- Tez No: 479328
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET EMİN BABACAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İnönü Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 153
Özet
İslami moda dergileri konusundan çeşitli çalışmalar yapılmakta olup, bu çalışmalar bugün de devam etmektedir. Dergilerin bir kitle iletişim aracı olması onun iletişim disiplini açısından önemli bir çalışma alanı olmasına neden olmaktadır. İslami moda dergilerinin önemi sadece bir kitle iletişim aracı olmasından kaynaklanmamaktadır. Çeşitli disiplinler tarafından çalışma konusu edinilen İslami moda dergileri, Türkiye'de zaman içinde yaşanan ekonomik, siyasal ve sosyal değişmelerin belirgin bir şekilde incelenebileceği bir alan olarak da önem taşımaktadır. 1980 sonrası yaşanan ekonomik, siyasal ve sosyal birtakım değişimler, yaşam tarzları, tüketim pratikleri üzerinde de önemli değişimlere neden olmuştur. İslami moda dergileri bu değişimlerin incelenebileceği önemli bir alandır. Bu bağlamda, bir kitle iletişim aracı olarak İslami moda dergilerini, günümüz modern dünyasının egemen kültürü olarak kabul edilen tüketim kültürü çerçevesinde incelemek çalışmamızın temel konusunu oluşturmaktadır. Ayrıca çalışmamızda İslami moda dergilerinin diğer moda dergileriyle olan benzerlik ve farklılıklarını ortaya koymak amaçlanmaktadır. Bu kapsamda örneklem olarak seçilen Aysha ve Elle Dergilerinin 2016 yılı boyunca yayınlanan sayıları, içerdikleri tüketim iletileri bakımından içerik analizi yöntemiyle incelenmiş ve elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, İslami moda dergileri tüketim iletileri içermektedir.“, ”Tüketim kültürü bağlamında İslami moda dergilerinin diğer moda dergilerinden pek fazla farkı yoktur." şeklindeki varsayımlar test edilmiştir. Çalışma sonucunda Aysha Dergisi'nin büyük oranda tüketim iletiler taşıdığı ve tüketim kültürü bağlamında diğer moda dergileriyle pek fazla farkının olmadığı ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Various works are being done on Islamic fashion magazines and these works are continuing today. The fact that the magazines are a mass communication medium causes it to be an important work area in terms of communication discipline. Islamic fashion magazines are not the only means of mass communication. Islamic fashion magazines, which are studied by various disciplines, are also important as an area where economic, political and social changes that have been experienced in Turkey over time can be studied clearly. The economic, political and social changes that followed the 1980s also caused significant changes in lifestyles and consumption practices. Islamic fashion magazines are an important field in which these changes can be studied. In this context, it is essential to esamime Islamic fashion magazines as a medium of mass media in the context of consumer culture, which is considered as the dominant culture of today's modern world. It is also aimed to reveal the similarities and differences between Islamic fashion magazines and other fashion magazines. In this context, the numbers of Aysha and Elle Magazines selected as samples in 2016 were analyzed by means of content analysis in terms of the consumption of consumption data and the obtained data were evaluated. As a result of the study, Islamic fashion magazines contain consumer messages.“The assumptions of”Islamic fashion magazines in the context of consumption culture are not much different from other fashion magazines "have been tested. As a result of the study, it appears that Aysha Magazine carries large consumption messages and there is not much difference with other fashion magazines in terms of consumer culture.