Sosyal sermayenin inovasyon üzerindeki etkisinin Türkiye açısından incelenmesi: Mekansal ekonometrik analiz
The effect of social capital on innovation from perspecti̇ve of Turkey : Spati̇al analysi̇s
- Tez No: 479336
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu doktora tez çalışması günümüz toplumunda ekonomik kalkınma için olmazsa olmaz iki unsurun birbiriyle olan ilişkisini araştırmak adına ortaya konmuştur. Bu iki unsur sosyal sermaye ve inovasyondur. Birinci unsur sosyal sermaye özellikle 21. yüzyılın başında akademi dünyasında yaygınlaşmış,“küreselleşme”gibi anahtar bir kavram haline gelmiştir. Sosyoloji ve iktisadın ortak bir ürünü olarak ortaya çıkan sosyal sermaye sosyal bilimlerin hemen her alanında kullanım yeri bulmuştur. Mevcut değişkenlerin açıklayamadığı boşluk alanları doldurabilecek potansiyele sahip bir değişken olduğu kanısı kavramı cazip hale getirmiş ve yoğun ilgi görmüştür. Sosyal sermaye kavramı insanlar arası ilişkilerin ehemmiyetli olduğunu ve bu ilişkilerin çeşitliliğinin ve devamlılığının bir sermaye olduğunu ve bu sermayenin diğer sermaye türleriyle bir arada toplumu güçlü kılacağı gibi hususlara vurgu yapmaktadır. İkinci unsur olan inovasyon denince akla ilk gelen teknolojik yenilikler olsa da gelir sağlayacak her türlü yenilik inovasyon kapsamına girmektedir. İnovasyon günümüzde ekonomileri kıyasıya rekabette öne geçiren faktörlerden belki de en önemlisi haline gelmiştir. Bu rekabet o kadar ilerlemiştir ki ortaya çıkan yenilikleri takip edecek, araştıracak ve geliştirecek ülke bazında, firma bünyesinde ayrı birimler oluşturulması gerekmektedir. Hatta tüketiciler günlük hayatlarının bir kısmını ortaya çıkan yenilikleri takip etmek için ayırmaktadırlar. Artık inovasyon ihtiyaçlara göre değil de ihtiyaçlar inovasyona göre şekillenmektedir Çalışmanın temel hipotezi sosyal sermayenin inovasyonu olumlu yönde etkilediğini iddia etmektedir. Sosyal sermayenin inovasyon üzerindeki muhtemel pozitif etkileri ekonometrik yöntemle araştırılmıştır. Analiz Türkiye'nin 81 ilini kapsamıştır. Klasik regresyon analizi yanında mekansal eknometrik analiz uygulanmıştır. Çalışmanın temel hipotezini destekleyecek birçok olumlu sonuç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today two issues are indispensable for the economic development; social capital and innovation. This doctorate thesis is carried out to examine relationship between these two issues. First issue, social capital, is extended in academy world at the beginning of the 21st century and it has become one of the key concepts like“globalisation”. Social capital was born as a result of the marriage between economics and sociology. It has gained a large popularity in a short period and has found a variety of usage area. Social capital has become a perfect substitute for many terms which are insufficinet to explain the necessary meaning. In a broad sense social capital tells that relations among people are significant. The variety and intensity of these relations forms a kind of capital and this capital with other capitals make the society stronger and richer. Innovation, second term, mostly reminds people new technological developments but it means every new thing which makes economic profit. Today innovation has become the most important determinant in economic competition. This cutthroat competition reached so high level that countries, firms have constituted seperate departments just to research and develop the latest innovations. Even consumers have to allocate some daily time to catch up new developments. Now innovations are not determined according to needs but needs are determined according to innovations. The main hypothesis of this study claims that social capital has a positive effect upon innovation. This positive effect is analysed with an econometric method. This analysis involves 81 city of Turkey. Besides classical regression analysis, spatial econometric analysis is applied. Many supportive results for the main hypothesis are obtained from econometric analyses.