Bir güncel sanat pratiği olarak görsel etnografya
Visual ethnography as a modern art practice district
  1. Tez No: 479338
  2. Yazar: AHMET MUSA KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAYBEY KAROĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Araştırmada araştırmanın en eski geleneği olan etnografya deseninden faydalanarak sanatsal pratiğe dayalı bir çalışma yürütmek amaçlanmıştır. Araştırma Keçiören ilçesinde Kalaba, Tepebaşı, Subayevleri, Mahallerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma sahasında kartopu örneklemi ile teorik örneklem beraber kullanılarak 4 kadın, 6 erkek olmak üzere 20-66 yaş aralığındaki on kişi ile derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda araştırmacı araştırma sürecini destek veri olarak kullanmak üzere günlüğüne yansıtmış ve görsel kayıt almıştır. Doküman olarak veri seti araştırma sürecinde üretilen sanatsal çalışmalarda kullanılmıştır. Tez giriş ve sonuç bölümleri dışında üç ana bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde araştırma sahası, konusu, önemi, amacı, problemi ve yöntemi belirtilmiştir. Birinci bölümde etnografya yönteminin tarihsel süreci ve güncel sanat alanında kullanımı değerlendirilmiştir. Ayrıca göç, kentleşme ve modernleşme meseleleri araştırma sahası üzerinden tartışılmıştır. İkinci bölümde araştırmada kullanılan yöntem, saha araştırması boyunca kullanılan veri toplama teknikleri, sahada elde edilen verilerin analizi, araştırma ortamı ve katılımcılar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, derinlemesine mülakat, gözlem ve araştırmacı günlüklerinden elde edilen veriler, temalar ve kodlara göre tasnif edilmiş ardından sanatsal çalışmalar analiz edilmiştir. Sonuç kısmında ise; araştırmanın genel değerlendirilmesi yapılıp önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to carry out a research based on artistic practices by making use of the ethnographic pattern of the qualitative research method. The research was conducted in the neighborhoods of Kalaba, Tepebaşı and Subayevleri in the district of Keçiören, Ankara. Both snowball and theoretical sampling methods were used together on the field. In-depth interviews were held with 10 participants (4 female, 6 male) between the ages of 20 and 66. Furthermore, the researcher, with a view to using it as supporting data for the research, kept a written and visual journal of the research process. The data obtained was used in the artistic works produced during the research process. Apart from the introduction and the conclusion, this thesis is comprised of three main parts. In the introduction, the field and the subject of the study, as well as its significance, purpose, problem and method, is indicated. In the first part, historical process of ethnographic method and its contemporary use in the field of art is evaluated. Furthermore, the issues of immigration, urbanization and modernization are discussed through the field of research. In the second part, information is provided on the method used in the research. Information on the data gathering and analyzing techniques employed, as well as information on the field of research and the participants, is also provided in this part. In the third part, data obtained through in-depth reviews, observations and research journals are classified according to themes and codes. The findings are then interpreted according to literature. Following the interpretation, artistic works produced during the research process are analyzed. And in the conclusion, a general evaluation of the research is provided along with further suggestions.