Rus dilinde 'B (içinde)' ile 'Hа (üstünde)' edatlarınınkullanım alanlarına göre gruplandırılmaları (Türk öğrencisinin bakış açısıyla)
THE GROUPING OF 'В (IN)' AND 'НА (ON)' ACCORDING TO THEIRUSAGE AREAS OF PREPOSITIONS IN RUSSIAN LANGUAGE(IN THE VIEW OF TURKISH STUDENTS)
  1. Tez No: 479366
  2. Yazar: EMİNE SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışmamızın konusu, Rus dilinde 'в (içinde)' ile 'на (üstünde)' edatlarının kullanım alanlarına göre gruplandırılmasıdır. Çalışmamızın amacı, Rus dilinde ismin bulunma ve belirtme hallerine göre 'в (içinde / içine –e / -a)' ile 'на (üstünde / üzerine –e / -a)' edatlarının kullanım alanlarına göre gruplandırmak ve bu edatların kullanım şekillerini, genel özelliklerini ele alarak, onları örnekleriyle birlikte açıklamak ve bu konu üzerinde çalışan öğrencilere yardımcı olabilecek bir kaynak ortaya koymaktır. İlk olarak çalışmamızda edat kavramı Türkçe ve Rusça dil bilgisi kuralları kapsamında incelenmiş, her iki dildeki benzerlikler veya farklılıklar ortaya konulmuştur. Türkçe ve Rusçadaki ismin halleri kıyaslamalı olarak ele alınmıştır. Daha sonrasında çalışmamızın esas konusunu oluşturan, Rusçada 'в (içinde)' ile 'на (üstünde)' edatları kullanım alanlarına göre gruplandırılarak, biçimsel olarak Türkçeden farklı, fakat anlamsal olarak neredeyse Türkçedeki yapılara yakın olan 'в (içinde)' ile 'на (üstünde)'edatları geniş ölçüde açıklanmıştır. Bu edatların Türkçedeki karşılıkları ve dil bilgisel nitelikleri açıklayıcı örneklerle birlikte verilmeye çalışılmıştır. Bu anlamda Türkçe ve Rusça kaynaklar kapsamlı bir şekilde araştırılmış ve incelenmiştir. Yerli ve yabancı dilbilimi kitapları, ansiklopediler, sözlükler, vb. kaynaklardan faydalanılmıştır. Sonuç olarak, çalışmamız Rusça ve Türkçede biçimsel olarak farklı, fakat anlamsal olarak hemen hemen aynı olan 'в (içinde)' ile 'на (üstünde)' edatları üzerine önemli bir kaynak teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis constitute contemporary the grouping of 'в (in)' and 'на (on)' according to their usage areas of preposıtıons in Russian language. The purpose of our thesis, to handle with usage patterns, with general properties and with the examples 'the subject 'the grouping of prepositions 'в (in)' and 'на (on)' according to their in Russian language' which is one of the most experienced Russian grammar structure problem for Turkish students learning Russian as a foreign language and put forward a resource that can help students. Firstly, in our thesis the concept of Turkish and Russian preposition grammar rules have been examined, the similarities and differences in both languages have been revealed. Then, have been mentioned prepositions в (in)' and 'на (on), that constitute main subject of our thesis, which is regarded as the most comprehensive case between the Russian cases of the noun, but formally and semantically do not exactly match with the Turkish grammar. Explaining of prepositions 'in' and 'on' in Turkish which is used in this case of noun and grammatical attributes have been tried to give with illustrative examples. In this case, Turkish and Russian sources have been checked and analyzed comprehensively. We have benefited from the sources, as domestic and foreign linguistic books, encyclopedias, dictionaries, etc. As a result, our thesis will be an important source for Turkish and Russian languages.