B.A. Larin'in tarihi sözlükbilim kuramı ve uygulamaları
B. A. Larin's theory and implementations of historical lexicography
- Tez No: 588554
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP BAĞLAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Geçmişi XI. yüzyıla kadar dayanan Rus sözlükbilimi köklü bir geleneğe sahiptir. B. A. Larin; dilbilimin birçok alt dalına olduğu gibi bilimsel çalışmalarıyla Rus sözlükbilimine katkıda bulunmuş XX. yüzyılın en önemli Rus bilim insanları arasında yer almaktadır. Bu tezde Rus dilbilimine büyük bir miras bırakmış olan B. A. Larin'in tarihsel sözlük çalışmaları yöntemini ve uygulamalarını incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda çalışmanın ilk bölümünde B. A. Larin'in yaşamı ve bilimsel çalışmaları, ikinci bölümde Rus sözlükbilim tarihçesi ve Rus sözlükbilime yön veren bilim insanlarının çalışmaları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde B. A. Larin tarafından sözlükbilim alanındaki çalışmaların daha etkin ve verimli yürütülmesi amacıyla kurulmuş olan sözlük merkezi ve sözlük çalışmaları ele alınmıştır. Tarihsel sözlükbilim kuramı ve uygulamalarını ortaya koymak amacıyla çalışmaya konu olan sözlükteki Rusça dışında Rus dilinde farklı dillerden ödünçleme sözcükler ve Türkçenin Rus dilinin tarihsel olarak gelişimindeki yerini de görmek amacıyla Türk kökenli sözcükler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dating back to XI. century, Russian lexicography has a long standing tradition. B. A. Larin; contributed to Russian lexicography with his scientific studies as well as many sub-branches of linguistics XX. century is among the most important Russian scientists. In this thesis, it is aimed to examine the method and implementations of historical dictionary studies of B. A. Larin, who left a great legacy to Russian linguistics. In the first chapter of the study, the life and scientific studies of B. A. Larin, and in the second chapter of the study, the history of Russian lexicography and the studies of the scientists leading the Russian lexicography have been emphasized. In the third chapter of the study, the dictionary center, which were established in order to carry out the studies in the field of lexicography more effectively and efficiently and dictionary studies which were planned by B. A. Larin are discussed. In order to put forward the historical lexicography theory and its implemenations, borrowing words from different languages other than Russian in the dictionary, which is the subject of the study, and words of Turkish origin were examined in order to see the place of Turkish in the historical development of Russian language.