Uluslararası Hukukta toprak bütünlüğü kavramı: Sırbistan ve Gürcistan örnekleri
The concept of territorial integrity in International Law: The cases of Serbia and Georgia
  1. Tez No: 479390
  2. Yazar: MARAD PAKSADZE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FETHULLAH BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmada uluslararası hukukta ve ilişkilerde en önemli ve tartışmalı kavramlardan biri olan toprak bütünlüğü kavramı, tarihi süreç içerisindeki gelişimi ve uluslararası hukuk açısından anlamı itibariyle incelenmiştir. Toprak bütünlüğü ilkesinin uluslararası hukukun yapıtaşlarından birisi olduğunun tespitinin amaçlandığı bu çalışmada, toprak bütünlüğü ilkesiyle beraber diğer uluslararası hukukun temel ilkeleri ve toprak bütünlüğünü koruyan mekanizmalar, ulusal ve uluslararası kaynaklar taranarak incelenmiştir. Sırbistan'ın özerk bir bölgesi olan Kosova'nın Batılı devletlerin desteğiyle beraber bağımsız bir ülke haline gelmesi ve ardından daha önce Gürcistan'ın özerk bir cumhuriyeti olan Abhazya'nın ve özerk bir bölgesi olan Güney Osetya'nın Rusya Federasyonu tarafından bağımsız iki ayrı devlet olarak tanınması Sırbistan ve Gürcistan'ın toprak bütünlüğü açısından değerlendirilmiş ve yaşanan tüm bu sürecin toprak bütünlüğü kavramına etkileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of territorial integrity, which is one of the most important and controversial concept in international law and relations, has been examined in terms of development in the historical process and in the international law. In this study, which aims to determine that the territorial integrity principle is one of the constituents of international law, the principle of territorial integrity have been examined together with basic principles of other international law and protection mechanisms of territorial integrity with referring national and international sources. Kosovo, an autonomous region of Serbia, became an independent country with the support of Western States and Abkhazia and South Ossetia as two separate autonomous territory of Georgia being recognized as two independent states by Russian Federation was assessed in terms of territorial integrity of Serbia and Georgia and the effects of all these processes on the territorial integrity's concept was revealed.