Arazi toplulaştırma projelerinin sınırları içinde kalan mera alanlarının teknik yönden incelenmesi
Technical investigation of pasturelands included in land consolidation projects
- Tez No: 547591
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA KURBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Son yıllarda Türkiye'de gerçekleşen hızlı nüfus artışıyla birlikte bu nüfusun ihtiyacını karşılayacak barınma ve beslenme sorunu ortaya çıkmıştır. Söz konusu beslenme ve barınma ihtiyacı özellikle tarım potansiyeli yüksek araziler üzerinde baskıların artması ile sonuçlanmaktadır. Mevcut tarım arazilerinin planlı ve sürdürülebilir bir yönetim anlayışıyla değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Son yıllarda birçok ülke mevcut tarım arazilerinin korunması ve birim alanda yüksek verim alınması noktasında ciddi yatırımlar yapmaktadır. Özellikle dağınık, parçalanmış (miras yolu ve intikaller, hisseli ve bölünerek yapılan satışlar vs.,) ve alansal olarak tarımsal faaliyet yapılabilecek büyüklükte olmayan bu alanlar arazi toplulaştırma vasıtasıyla birim alanda yüksek verim alınan tarım arazilerine dönüşmektedir. Türkiye'de arazi toplulaştırma çalışmaları son yıllarda artış göstererek devam etmektedir. Bu çalışmada, Antalya ili Aksu ilçesi Dumanlar mahallesi, Ardahan ili Göle ilçesi Yavuzlar köyü, Balıkesir ili İvrindi ilçesi Köseağalar mahallesi, Balıkesir ili Manyas ilçesi Kayaca mahallesi, Kilis ili Merkez ilçesi Küplüce Köyü, Niğde ili Bor ilçesi Çukurkuyu kasabası, Şanlıurfa ili Karaköprü ilçesi Korukezen köyü ve Yozgat ili Aydıncık ilçesi Baştürk köyü olmak üzere 8 proje alanı için halkın geçim kaynağı, mera arazilerine ulaşım durumu, mera arazilerindeki amaç dışı kullanım, mera arazilerinde yapılan değişiklikler, mera arazilerinde proje kapsamında yapılan kesinti miktarları kriterlerine göre incelenerek değerlendirmeler yapılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the rapid population growth in recent years in Turkey, accommodation and nutrition problems have emerged to meet the needs of the population. This need for nutrition and accommodation results in an increase in the pressures on lands that have high agricultural potentials. Benefiting the existing agricultural lands with a planned and sustainable management approach is of great importance. In recent years, many countries have been making important investment on the protection of the existing agricultural lands and to obtain high yield per unit area. Especially the scattered and fragmented lands (due to inheritance, shared and divided sales, etc.) and the areas which are not large enough to perform agricultural activities are transformed into agricultural lands with high yield per unit area through land consolidation projects. In recent years, land consolidation projects have increased in Turkey. In this study, the changes made in pasture lands were investigated in 8 project areas including Antalya Province, Aksu District, Dumanlar Neighborhood; Ardahan Province, Göle District, Yavuzlar Village; Balıkesir Province, Ivrindi District, Köseağalar Neighborhood; Balıkesir Province, Manyas District, Kayaca Neighborhood; Kilis Province, Merkez District, Küplüce Village; Niğde Province, Bor District, Çukurkuyu Town; Şanlıurfa Province, Karaköprü District, Korukezen Village; and Yozgat Province, Aydıncık District, Baştürk Village according to source of living of the people, access to pasture lands, misuse of pasture lands, and the deductions made in the scope of the project; and evaluations and recommendations were made.