İran'da vergi politikalarının gelir dağılımı üzerindeki etkileri: 1979-2009 dönemi
The effects of the tax policies on income distribution in İran: 1979-2009 period
  1. Tez No: 479411
  2. Yazar: SHAHROUZ KESHAVARZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hükümetlerin en önemli görevlerinden biri gelir eşitsizliğinin denetimidir. Bu nedenle, hükümetlerin mevcut araçlarını kullanarak eşitsizlikleri azaltmak için insanların gelirlerini nasıl yöneteceklerini analiz etmeleri gerekmektedir. Vergi politikaları, hükümet harcamaları, asgari ücret, düşük gelirli insanlar için mali yardım vb. yöntemlerle gelir eşitsizlikleri yönetilebilmektedir. Ek olarak vergi politikaları hükümet harcamalarının en önemli kaynağıdır. Bu çalışmanın amacı, vergi sisteminin gelir dağılımı üzerindeki etkisini analiz etmektir. Doğrudan ve dolaylı vergilerin gelir eşitsizliği üzerindeki etkisi incelenmektedir. Çalışmanın sonuçları dolaysız vergilerdeki artışın gelir dağılımını olumsuz, dolaylı vergilerdeki artışın gelir dağılımını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important duties of the governments is controlling of income inequality. For this reason, governments require to analyze how they will manage people's income for reduce inequality by using their existing tools. Income inequalities can be governed with the methods such as tax policies, government spending, minimum wage, financial support for low income people. In addition, tax policies are the most important fund for government spending. The aim of this paper is to analyze impact of taxation on distribution of income. The effect of the direct and indirect taxes on income inequality is examined. According to results of the study, increase of the indirect tax affects income distribution in a negative way, on the other hand rise of the direct tax affect income distribution positively.