Muhasebe meslek mensuplarının karşılaştıkları sorunların tükenmişliklerine etkisi: Erzurum ilinde bir uygulama
Impact of problems faced by professional accountants on their burnout: An application on Erzurum
- Tez No: 479415
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERYEM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
İnsana hizmet eden, hizmet kalitesinde insan faktörünün önemli olduğu, yoğun insan ilişkileri içinde gerçekleştirilen ve stres düzeyi yüksek olan mesleklerde tükenmişlik sendromu daha fazla yaşanabilmektedir. Yapılan işin kapsamı ve çeşitliliği nedeniyle yoğun stres ve zaman baskısı altında mesleklerini icra eden muhasebe meslek mensuplarının da ilişki içinde bulundukları gruplar dikkate alındığında tükenmişlik yaşama olasılıkları muhtemeldir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, muhasebe meslek mensuplarının tükenmişlik düzeylerini, yaşadıkları sorunları, yaşadıkları sorunların tükenmişlikleri üzerinde etkisi olup olmadığını incelemektir. T testi, tek yönlü varyans analizi ve Pearson korelasyon analizinin yapıldığı çalışmanın sonuçlarına göre, muhasebe meslek mensuplarının orta düzeyde duygusal tükenme ve duyarsızlaşma, düşük düzeyde kişisel başarı alt boyutunda tükenmişlik yaşadıkları; meslek mensuplarının duygusal tükenmişlik düzeylerinin yaşa, çalışma yılına, günlük çalışma saatine, mükellef sayısına ve yıllık tatil yapabilme durumlarına göre; duyarsızlaşma düzeylerinin yaşa, çalışma yılına, günlük çalışma saatine ve tatil yapabilme durumlarına göre; kişisel başarı düzeylerinin ise yaşa ve çalışma yılına göre anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca mükellefleri ile yaşadıkları sorunlar, kamu kurumlarında yaşadıkları sorunlar ve diğer sorunları artıkça duygusal tükenmişliklerinin arttığı; mükelleflerle yaşadıkları sorunları artıkça duyarsızlaşmalarının arttığı; kamu kurumlarında yaşadıkları sorunlar ve mevzuattan kaynaklanan sorunları artıkça kişisel başarı hislerinin azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Burnout syndrome can be experienced more frequently in professions that have high levels of stress, are carried out in intensive human relations, the human factor in service quality is important. Because of the scope and variety of the work done, it is probable that the members of the accounting profession who perform their professions under intense stress and time pressure are likely to experience burnout when considering the groups they are in contact with. The purpose of working in this context is to determine the problems of accounting professions, conditions of burnout, whether burnout differ according to some variables and whether the problems experienced by professional accountants are effective on their burnout. According to the results of this study in which T test, Anova test, and Pearson correlation analysis have performed, the accounting profession members experienced moderate emotional exhaustion and depersonalization, and low level of exhaustion at personal accomplishment subscale. It has determined that the emotional exhaustion of professional accountants varied according to the age, working year, daily working hours, the number of taxpayers and the ability to make annual vacations, depersonalization levels differed according to the age, the year of work, the daily working hours and the availability of holidays and personal accomplishment levels differed significantly according to age and working year. In addition, it has been determined that as the problems experienced with taxpayers of accounting professions, the problems they have experienced in public institutions and other problems increases, emotional burnout increases; as the problems experienced with taxpayers of accounting professions increases, depersonalization increases; as the problems experienced in public institutions and the problems arise from the legislation increases, personal accomplishment feelings decreases.