TRA1 bölgesinde kadının işgücüne katılımını etkileyen faktörlerin araştırılması
An examination of the factors affecting women's participation to labour force in TRA1 region
  1. Tez No: 479414
  2. Yazar: ENZEL ÖZGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Econometrics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsanlığın varoluşundan beri kadınlar, neredeyse her dönemde dünya nüfusunun yarısını oluşturmaktadırlar. Bundan dolayı, kadınlar tarihin her döneminde ekonomik ve toplumsal yaşamda erkekler kadar etkili rol oynamışlardır. Dolayısıyla kadınların ekonomik üretime katılımı insanlık tarihi kadar eskidir. Ancak kadının ücretli olarak işgücü piyasalarında yer alması sanayi devrimi ile başlamıştır. . Kadın işgücüne katılımını sanayileşmeden daha fazla etkileyen olay ise II.Dünya Savaşı olmuştur, Erkek nüfusun savaşa gitmesiyle kadınlar, işgücü piyasalarına giriş yapmıştır. Fakat kadının işgücü piyasalarında yer almasını sağlayan bu nedenlerden hiç biri kadının ikincil işgücü olarak nitelendirilmesini engelleyememiştir. Kadınlar, erkek işgücünün yetersiz olduğu dönemlerde işgücündeki rolü büyürken, erkek iş gücünün yeterli olduğu durumlarda ise tekrardan ev hanımı rolünü üstlenmektedirler. Bu çalışmada, TRA1 Bölgesinde kadının işgücüne katılımını etkileyen faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmada, öncelikle TRA1 Bölgesi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra tarihsel süreçte kadının işgücüne katılımı incelenerek, kadın istihdamının önemi ve kadının işgücüne katılımını etkileyen faktörler açıklanmıştır. Uygulama kısmında ise, 2005-2015 dönemine ait panel veri seti kullanılarak TRA1 Bölgesinde kadının işgücüne katılımını etkileyen faktörler Logit Modeli ile tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the existence of human being, women have usually constituted the half of the world population. Thus, women, in every period of history, have played as an efficient part in economic and social life as men have done. Therefore, participation of women in economic production is as old human history. However, women's participation in waged labour force markets started with industrial revolution. The event that affected the women's participation in labour force more that industry did is the World War II. With men's joining in armies for war, women entered into labour force. However, none of these reasons enabling women to participate in labour force markets was able to hinder women's description as a secondary force. While women have had a bigger part in labour force during the inadequacy of men's labour force, they again acted as homemakers during adequate men's labour force. In the current study, it is aimed to examine the factors affecting women's participation in labour force in TRA1 region. For this purpose, in the study was given general information about TRA1 region. Then, women's participation in labour force in historical process was studied, and importance of women's employment and the factors affecting women's participation in labour force were explained. In the section of application, panel data set for 2005-2015 was used and the factors affecting women's participation in labour force in TRA1 region were predicted through Logit Model.