Çağdaş Rus dilindeki fiil kipi kategorisi (Türk öğrenci bakış açısıyla)
The mood category of verb in modern Russian language (From the position of Turkish student)
- Tez No: 479439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Toplumların öncül sosyo – kültürel aracı dil ve dilin içerdiği dilsel varlıklar, kuşkusuz, toplum muhayyilesinde daima dikkat çekici varlıklar olarak öne çıkmışlardır. Buna bağlı olarak da, sözü edilen olgular, gerek iletişimde durduğu yer, gerekse bu noktada teşkil ettiği önem sebebiyle daima spesifik olarak incelenmeyi ve üzerinde durup düşünmeyi hak eder niteliktedir. İşte bu çalışmanın amacı, sözcükten başlayarak, cümle ve ifadeleri, pek tabi konuşmayı kuşatan fiil ve kategorilerini ve de özellikle Rus dilinde fiilin kip kategorisini, kiplik ifadesinde kipin durduğu yeri odağa alma amaçlıdır. Özellikle edebi eserlerden seçilmiş örnekler ve konuya ilişkin oluşturulmuş şema ve tablolar yardımıyla, Rus dilinde fiil kipi kategorisi işlevsel, anlamsal ve biçimsel tüm yönleriyle ele alınmaya ve değerlendirilmeye çalışılmıştır. Söz konusu değerlendirme yapılırken, Rus dilini yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrenci bakış açısı dikkate alınmıştır. Bu bağlamda, gerek Rus dilinde gerekse diğer dünya dillerinde konuyla ilgili yapılmış bilimsel araştırma ve çalışmalar incelenmiştir. Bulgular, Rus dilinde fiil kiplerinin, zaman içerisinde, nicelik ve nitelik olarak bir takım değişimlere uğradığını, diğer dillerden kimi özellikleri ve özel durumlarıyla ayrı bir yerde durduğunu ve çağdaş dilde ise kip kategorisinin üç temel başlık altında incelendiğini göstermektedir. Çalışmanın Rus dilini öğrenenler, özellikle de yabancı dil olarak öğrenme sürecinden geçenler için faydalı olacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
The language that is the socio – cultural medium of the communities and the linguistic entities composine any language become, definitely, the most prominent factor in the sight of society. Accordingly, these phenomenas deserve to be investigated deeply and thought critically because of both their function and importance in communication. The aim of this work is to focus on the verb and categories by starting with words firstly, that surround the sentence and the expressions, and the category of the verb in particular, especially in Russian language. Especially with the help of these selected examples from the literary works and the diagrams and tables related to the subject, the verb modal category in Russian language has been tried to be examined with all the functional, semantic and formal aspects. During the study has been carried out the point of view of Turkish students learning Russian language as a foreign language has been taken into consideration. In this regard, scientific researches and studies related to the subject in both Russian language and other world languages have been examined. Findings show that in Russian language, the verbs moods have been the subjectof a number of changes in quantity and quality over time. They have been situated a different place because of their some specific characteristics apart from other languages and the moods of Russian language on the contemporary level is examined under three basic headings. We think that this study is useful for those who learn Russian language, especially those who are in the process of second language Acquisition.