A.S.Puşkin'in 'Evgeniy Onegin' eserinde edebi dildeki Dünya görüşüyle yer ve zaman kategorileri
Categories locality and temporality in the language of art picture of the World, 'Eugene onegin' A.S. Pushkin
  1. Tez No: 479440
  2. Yazar: SEVİNDJ RAMAZANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SVETLANA AIUPOVA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Rusça
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu tezin amacı, A. S. Puşkin'in ünlü eseri «Evgeniy Onegin»deki yer ve zaman kategorilerini dilbilimsel açıdan incelemektir.“Yevgeniy Onegin”, A. S. Puşkin'in sanatının zirvesi olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden, büyük Rus yazarının bütün eserleri ve“Yevgeniy Onegin”i öğrenmek ve öğretmek, Türkiye üniversitelerindeki Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü çalışanlarının zamanının büyük bir kısmını almaktadır. Eserdeki olayları anlamak (özellikle zaman ve mekân ögeleri); eserin orijinal dilinin kendi ana dili olmayan ve XIX. yüzyıl Rusya'sının şartlarını bilmeyen birisi için gerçekten zordur, dolayısıyla romanın dilbilimsel ve kültürel yorumlarla incelenmesi gerekir. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak eserdeki yer kavramına değinilmiştir ve çeşitli analizler yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, eserdeki zaman kavramının dilbilimsel öğelerdeki sunumuna değinilmiştir. Ayrıca, çalışmanın sonunda «Yevgeni Onegin» Eserinde Yer ve Zaman Kavramlarının Dilbilimsel ve Kültürel Yorumlaması adlı ek çalışma sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine linguistically the categories of place and time in A. S.Pushkin's famous work «Evgeniy Onegin».“Yevgeniy Onegin”is regarded as the summit of the art of A. S. Pushkin. Thus, learning and teaching all the works of the great Russian writer and“Yevgeniy Onegin”takes a large part of the time of the employees of the Russian Language and Literature Departments of Turkish universities. Understanding events in the work (especially time and space items); is really difficult for someone who does not know the original language of the work which is not its native language and conditions of Russia in the XIX. century, so the novel should be studied with linguistic and cultural interpretations. Our work consists of two parts. In the first part, the concept of the place in the work was mentioned in general and various analyzes were made. In the second part of the work, the presentation of the concept of time at work is presented in linguistic elements. In addition, at the end of the study, a supplementary study called Linguistic and Cultural Interpretation of the Concepts of Place and Time in «Yevgeni Onegin» was presented.