Maku bölgesi'nin turizm coğrafyası
Tourism geography of the Maku Region
- Tez No: 479447
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Maku Bölgesi'nin Turizm Coğrafyası konulu bu çalışma bir doktora tezi olarak hazırlanmıştır. Pek çok konuda olduğu gibi turizminde en önemli kaynakları coğrafi çevreyle alakalı olanlarıdır. Çalışmada, Maku Bölgesi'nin Turistik değerleri tanıtılmaya ve turizm potansiyeli ortaya konulmaya çalışılmış olup, turizmle ilgili sorunlar ile çözüm önerileri birlikte sunulmaya gayret edilmiştir. Maku serbest ticari ve sanayi bölgesi kendine özgü doğal, sosyal ve ekonomik yapısı göz önüne alındığında, turizmin gelişmesi için önemli alternatif kaynaklara sahiptir. Gerçekten de, turizm potansiyeli ve kaynakları yönünden belli avantajları mevcuttur. Doğal kaynaklarının ve kültürel değerlerin zenginliği en önemlileridir. Özelikle bu bölgenin tarih boyunca ticari İpek yolu üzerinde bulunması yanı sıra sınır bölgesi olması münasebetiyle komşu ülkelerle (İran-Türkiye-Ermenistan ve Nahçivan) siyasi ve ekonomik ilişkileri söz konusudur.
Özet (Çeviri)
This thesis is composed to discuss the geographic tourism of Maku free zone. As other important issues, tourism is also connected with geographical environment. In this study the value and touristic potentials of Maku free zone have been introduced and it is aimed to find some solutions for possible problems regarding tourism. Having a unique social, natural and economical structure, Maku free trade and industrial zone have rich tourism resources. In fact, it has potential advantages for tourism, and regarding natural resources and cultural values, it owns a great wealth. Historically, this zone is located on Silk Road and has a strategic position because of being a border city and having a well-developed custom. It has good political and social relations with its neighbors Iran, Turkey, Armenia and Nakhchevanand