Ankara ekolojik koşullarına uygun bir süs bitkileri fidanlığı kutulma ve işletme ilkelerinin Söğütözü Orman Fidanlığı örneğinde araştırılması
The Research of ornamental plant nursery fundation and management principles compatible with Ankara's ecologic conditions in Söğütözü Forest Nursery unit
  1. Tez No: 47945
  2. Yazar: SİBEL ERZİNCAN (ÖCAL)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYRAN ÇELEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA EKOLOJİK KOŞULLARINA UYGUN BİR SÜS BİTKİLERİ FİDANLI?I KURULMA VE İŞLETME İLKELERİNİN SÖ?ÜTÖZÜ ORMAN FİDANLI?I ÖRNE?İNDE ARAŞTIRILMASI SİBEL (ÖCAL) ERZİNCAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimlei Enstitüsü Peyzaj mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Hayran ÇELEM 1995, Sayfa: 158 Jüri: Prof. Dr. Hayran ÇELEM Prof. Dr. Nur SÖZEN Prof. Dr. İlcin ASLANBO?A Bugün büyüklü küçüklü pek çok proje uygulama safhasında istenilen tür, form, nitelik ve miktarda bitkisel materyal bulunamadığı için etkinliklerini büyük ölçüde kaybetmektedirler. Büyük kentlerimizin ana caddelerinde, meydanlarında kullanılan ağaç fidanlarının hemen hemen hepsi Avrupa, hatta Türk standartları dışında kalan fidanlardır. Bu çalışmada, bir süs bitkileri fidanlığının kurulması ve işletilmesi ile ilgi araştırmalar yapılmış, fidanlığın kurulma koşullan, finansman kaynaklan, üretimin değerlendirilmesi, pazarlama ilkeleri belirlenmiştir. Araştırmada açık saha işletmeciliğiesas alınmıştır. Doğal ve ekonomik koşulların irdelenmesi planlamanın başlangıcını oluşturmaktadır. Söğütözü Orman Fidanlığı Ankara'da kurulmuş olan ilk fidanlık olması açısından önem taşımaktadır. Geçmişinden bugüne fidanlığın incelenmesi, etkinliğini özel fidanlıklara karşı sürdürebilmesi ve örnek teşkil etmesi için eksiklik ve hataların belirlenerek önlemler alınmasını sağlayacaktır. Araştırma dört ana bölümde ele alınmıştır. 1. Fidanlık kavramı ve tarihsel gelişimi 2. Fidanlık kurulma çalışmalarını etkileyen doğal ve ekonomik etmenlerin saptanması 3. Söğütözü Orman Fidanlığının bugünkü durumu ve sorunlarının belirlenmesi 4. Sonuçlar ve tartışma ANAHTAR KELİMELER: Fidanlık, Söğütözü, süs bitkileri, üretim, planlama, doğal ve ekonomik koşullar, işletme
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master's Thesis THE RESEARCH OF ORNAMENTAL PLANT NURSERY FUNBATIONAND MANAGEMENT PRINCIPLES COMPATIBLE WITH ANKARA'S ECOLOGIC CONDITIONS IN SÖGÜTÖZÜ FOREST NURSERY UNIT Sibel (OCAL) ERZİNCAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landcape Architecture Supervisor: Prof.Dr. Hayran ÇELEM 1995, Page: 158 Jury: Prof. Dr. Hayran ÇELEM Prof. Dr. Nur SÖZEN Prof. Dr. İlcin ASLANBO?A Today small or big many project looses its effect, veness to a great extent during application phase since vegetal material can't be provided considering desired variety, form, quality and quantity. Many young trees that decorate the main streets and public squares of our major aties are allmost all, out offiuropean and even Turkish standarts.IV In this work, the research done covers the establishment and management ornamental plant nursery, financial sources evaluation or production and marketing principles. In this research open field management is handled essencially. To examine the natural and economic conditions constitutes the beginning of planing Söğütözü Forest nursery has a special importance to be the first nursery established in Ankara. The research of this nursery from its past till today will make it possible to take precations to determine ita missing points, defects and its survival against private nurseries. The research is carried out in four section : 1- Theconcept of nursery and it's historical improvement 2-Determining the natural and economical effects that influence the establishment activities of nursery 3-Determining of problems and curent statue of Söğütözü Forest Nursery 4-Results and discussions KEY WORDS : Nursery, Söğütözü, ornemental plants, production, planning,natural and economical conditions,management.