Turizm işletmelerinde yenilikçiliğin görünmeyen yüzü, değişime direnç ve örgütsel sessizlik: TRA1 ve TRB2 bölgesi analizi
The invisible aspect of innovation, resistance to change and organizati̇onal silence in tourism operations: TRA1 and TRB2 region analysis
- Tez No: 479478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇAĞLAR GÜLLÜCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırmada; işletmelerin yenilikçiliğin belirleyicileri uygulamaları ile çalışanların değişime direnç ve örgütsel sessizlik davranışları incelenmiştir. Araştırma evrenini, TRA1 ve TRB2 bölgelerindeki turizm işletme belgeli tesislerin çalışanları oluşturmaktadır. Değişkenler arasındaki ilişkinin ve bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisinin incelendiği bu araştırma, dört bolümden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci, ikinci ve üçüncü bölümünde yenilikçilik, değişime direnç ve örgütsel sessizlik konuları ele alınarak, ayrıntılı literatür incelemeleri yapılmıştır. Araştırmanın son bölümünde ise, yenilikçiliğin belirleyicileri, değişime direnç ve örgütsel sessizlik arasındaki ilişkinin ve etkinin incelenmesi amacıyla araştırma örnekleminden toplanan veriler analiz edilerek, bulgular yorumlanmıştır. Araştırma kapsamında 416 katılımcıdan, araştırmacı tarafından geçerliği ve güvenirliği test edilen ölçekler yardımıyla veri elde edilmiştir. Araştırma sonucunda yenilikçiliğin belirleyicileri ile değişime direnç arasında ve değişime direnç ile örgütsel sessizlik davranışı arasında pozitif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Bununla birlikte demografik bilgiler açısından değişkenlerin farklılık gösterip göstermediği test edilmiş; bölge, işletme türü, eğitim durumu, aylık maaş, turizm sektörü deneyimi ve işletmede çalışma süresine göre çeşitli farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the employer's innovativeness determinants at business, employees change resistance and organizational silence behaviors has determined. The research area is comprised by employess of facilities with tourism business certificates in the TRA1 and TRB2 regions. This research, which examines the relationship between variables and effect of the independent variable on the dependent variable, consists of four sections. In the first, second and third part of the study, the topics of innovation, change resistance and organizational silence were examined and detailed studies were carried out. In the last part of the study, the data gathered from the research sample, which were analyzed and the findings were interpreted in order to examine the relationship and effect between innovation determinants, change resistance and organizational silence. Within the scope of the research, data were obtained from the 416 participants with the help of the scales whose validity and reliability were tested by the researcher. As a result of the research, a positive relationship was found between innovation determinants and change resistance and between change resistance and organizational silence behavior. However, in terms of demographic information, it was tested whether the variables of region, type of business, educational status, monthly salary, tourism sector experience and duration of employment were differed.