İletken polimer tabanlı cıva sensörleri
Conductive polymer based mercury sensors
- Tez No: 479490
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında Rodamin B ile 9H-karbazol-9-etanol çıkış bileşiklerinin esterleşme reaksiyonu gerçekleştirildi ve daha sonra elde edilen monomer polimerleştirildi. Çıkış bileşikleri ve sonuç ürününün yapıları FT-IR yoluyla aydınlatıldı. Monomer ve polimerin UV spektrumları karşılaştırıldı. Moleküler modelleme programı (Spartan'04) ile yapılan hesaplamalar yardımıyla yapının cıva iyonuna karşı seçici olduğu belirlendi. Monomer azot & kükürt içeren heterohalkalı birimler ve elektron yoğunluğu fazla olan gruplar bulundurmaktadır. Yapının cıvaya karşı seçiciliği, duyarlılığı, çalışma aralığı ve cevap zamanı açık devre potansiyometresi ile ölçüldü. İletken polimer değişik alt yapı malzemelerin üzerine kaplanarak sensörün duyarlılığının arttırılması, kullanımının kolaylaştırılması, kullanım ömrünün arttırılması, cevap zamanının azalması için gerekli çalışmalar yapılarak uygun malzeme belirlendi. Ayrıca bu polimer tabanlı sensörün tekrar kullanılabilirliği araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an esterification reaction with Rodamin B and 9H-carbazole-9ethanol was carried out and the resulting product (monomer) was electropolymerized. The structures of polymer and the reactants were identified via FT-IR analyse. UV spectrums of the monomer and polymer were compared. The fact that the polymer is selective against mercury ion was determined by the calculations made with moleculer modelling program (Spartan'04 The monomer has heterocyclic structure containing nitrogen & sulfur and the groups with high electron density. The selectivity to mercury ion, the working range and the response time of the polymer were measured via open circuit potentiometry. By coating of the polymer on various support materials such as ITO/glass, SPE. The studies on the sensor properties mentioned above were done. Reusability of the polymer based sensor was examined.