Glisin metil ester salisiliden bileşiklerinin antimikrobiyal, antimutajenik aktivite ve dna ile etkileşimlerinin araştırılması
Investigation of antimicrobial, antimutagenic activity and interactions with dna of glycine methyl ester salicylidine compounds
- Tez No: 479491
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez kapsamında, glisin metil ester ile salisilaldehit ve 5-bromosalisilaldehit'ten sentezlenen Schiff bazları metil N-(2-hidroksibenziliden)glisinat (bileşik 1) ve metil N-(5-bromo-2-hidroksi-3-metilbenziliden)glisinat (bileşik 2) bileşiklerinin antimikrobiyal, mutajenik, antimutajenik aktiviteleri ve DNA ile etkileşimleri araştırıldı. Bileşiklerin antimikrobiyal aktiviteleri broth mikrodilüsyon metodu, mutajenik ve antimutajenik aktiviteleri Ames/Salmonella testi, DNA ile etkileşimleri ise UV-Vis absorpsiyon titrasyonu ve agaroz jel elektroforezi teknikleri ile araştırıldı. Elde edilen bulgulara göre bileşiklerin farklı konsantrasyonlarda antimikrobiyal etkisinin olduğu, mutajenik etkilerinin olmadığı ve konsantrasyonlardan bağımsız olarak antimutajenik etkilerinin olduğu bulundu. CT-DNA ile bileşik 1'in interkalatif, bileşik 2'nin ise elektrostatik olarak etkileştiği gözlendi. Bileşik 1'in pBR322 plazmid DNA üzerinde herhangi bir kesme meydana getirmediği, bileşik 2'nin ise sadece oksitleyici ajan varlığında DNA'yı kestiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis, antimicrobial, mutagenic, antimutagenic activities and DNA interactions of glycine methyl ester with salicylaldehyde and 5-bromosalicylaldehyde are synthesized from the Schiff bases of methyl N-(2-hydroxybenzylidene)glycinate (compound 1) and methyl N-(5-bromo-2-hydroxy-3-methylbenzylidene)glycinate (compound 2) were investigated. Antimicrobial activities of the compounds were investigated by broth microdilution method, mutagenic and antimutagenic activities by Ames/Salmonella test, and DNA interactions by UV-Vis absorption titration and agarose gel electrophoresis techniques. According to the findings, the compounds were found to have antimicrobial activity at different concentrations, nonmutagenic effects and antimutagenic effects was found to be independent of the concentrations. It was observed that CT-DNA interacts with compound 1 intercalatively and compound 2 interacts electrostatically. It was observed that compound 1 did not show any cleavage on pBR322 plasmid DNA, whereas compound 2 only cleave plasmid DNA in the presence of oxidizing agent.