Çeşitli kalınlıkta alüminyum filmlerden geçen ve yansıyan pozitronların enerji dağılımları
The Energy distrubutions of positrons transmitted and backscattered through aluminum foils of various thicknesses
- Tez No: 47951
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ASUMAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
??' 'li*.,..^ ÇEŞİTLİ KALINLIKTA ALÜMİNYUM FİLMLERDEN^1"'* GEÇEN VE YANSIYAN POZİTRONLARIN ENERJİ DA?ILIMLARI Gülay (KESKİN) TUBAY Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Fizik Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi/Tez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr. Asuman AYDIN) Balıkesir, 1997 Bu çalışmada 1.5-336 keV enerjili pozitronlann alüminyum ortamda, Monte Carlo yöntemi ile doğrudan takibi yapılmıştır. Çeşitli kalınlıktaki alüminyum ortamlardan geçen ve yansıyan pozitronlann enerji dağılımları elde edilmiştir. Bir ortam içinde parçacık takibi yapabilmek için öncelikle o ortamın tesir kesitlerinin hesaplanması gerekmektedir. Bu çalışmada pozitron etkileşmeleri, çalışılan enerji aralığına bağlı olarak esnek saçılma, esnek olmayan saçılma ve uçuşta yok olma olarak ele alınmıştır. Esnek saçılma tesir kesiti hesabında perdeli, rölativistik düzeltmeli Rutherford diferansiyel tesir kesiti, esnek olmayan saçılma tesir kesiti hesabında ise Liljequist modeli kullanılmıştır. Hazırlanan Monte Carlo programı ile 1.5 - 5 keV düşük enerji bölgesi ve 159-336 keV yüksek enerji bölgesinde çeşitli kalınlıklardaki alüminyum ortamlardan pozitronlann ileri geçiş ve geri yansıma olasılıklan hesaplanmış ve deneyle uyumlu sonuçlara varılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER : pozitron / esnek saçılma / esnek olmayan saçılma / yok olma /tesir kesiti / Monte Carlo yöntemi /enerji dağılımı / geri saçılma / alüminyum / yüklü parçacık
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ENERGY DISTRIBUTIONS OF POSITRONS TRANSMITTED AND BACKSCATTERED THROUGH ALUMINUM FOILS OF VARIOUS THICKNESSES GÜLAY (KESKİN) TUBAY Balıkesir University, institute of Science, Department of Physics (M.Sc. Thesis / Supervisor : Ph.D. Asuman AYDIN) Balıkesir-Turkey, 1997 In this study, positrons with 1.5 - 336 keV kinetic energies are followed with Monte Carlo method in aluminum media. The energy distributions of positrons which transmitted and backscattered through aluminum foils of various thicknesses are obtained. The cross sections should be calculated in order to follow a particle in media. In this study elastic scattering, inelastic scattering and annihilation in flight are considered. In the calculation of cross section, screened Rutherford differential cross section with a spin relativistic correction factor is used for elastic scattering and for inelastic scattering is used Liljequist model. We calculated the transmission probabilities passing through aluminum films with various thicknesses for energies 1.5-336 keV and found results to be consistent with the experimental values. KEYWORDS: positron / elastic scattering / inelastic scattering / annihilation / cross section / Monte Carlo methods /energy distribution / backscattering / aluminum / charged particles m