Çeşitli kalınlıktaki alüminyum filmlerden geçen ve yansıyan pozitronların açısal dağılımları
  1. Tez No: 58559
  2. Yazar: AHMET KIRSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUMAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZ ÇEŞİTLİ KALINLIKTAKİ ALÜMİNYUM FİLMLERDEN GEÇEN VE YANSIYAN POZİTRONLARIN AÇISAL DA?ILIMLARI Ahmet KIRSOY Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Fizik Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr. Asuman AYDIN) Balıkesir, 1997 Bu çalışmada 50 eV-1 MeV enerji aralığında pozitronlann alüminyum ortam içinde doğrudan doğruya takibi yapılmıştır. Pozitronlann uçuş sırasında yok olmaları ve alüminyumun çekirdeğe en yakın kabuğu olan K 'den esnek olmayan saçılmalar hesaplamalara dahil edilmiştir. Uçuş sırasında yok olma olasılığı 1 MeV için 2.2x1 0"6 olması nedeniyle sonuçlarda hiç bir etkisi görülmemektedir. Ancak izlenen parçacık pozitron olduğu için hesaplamalarda yok olma olayı göz önünde bulundurulmuştur. K kabuğunda esnek olmayan saçılma olayı yüksek enerjilerde sonuçları etkilemektedir. Örnekleme tekniği, temel olarak spin-rölativistik düzeltmeli perdeli Rutherford diferansiyel tesir kesiti, esnek olmayan saçılmada toplam tesir kesiti için Liljequist modeli ve enerji kaybı için de Gryzinski yarı ampirik ifadesine dayanır. Hazırlanan bilgisayar programı ile 1-960 keV enerjili pozitronlann çeşitli kalınlıktaki alüminyum filmlerden geçiş ve yansıma olasılıklan ile birlikte açısal dağılırdan incelenmiş ve deneyle uyumlu sonuçlar elde edilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: açısal dağılım / Monte Carlo benzetişimi / pozitron / yok olma / esnek olmayan saçılma / esnek saçılma / tesir kesiti II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ANGULAR DISTRUBITION OF POSITRONS : ^r^> TRANSMITTED AND BACKSCATTERED THROUGH ALUMINIUM FOILS OF VARIOUS THICKNESS Ahmet KTRSOY Balıkesir University, Institute of Science, Department of Physics (M.Sc. Thesis / Supervision Asst.Prof.Dr. Asuman AYDIN) Balıkesir, 1997 In this study an analog Monte Carlo code for positrons with energy 50 eV-1 MeV in aluminium is prepared. The positron annihilation in flight an in inelastic scattering from the innermost electron shell of aluminium are taken into account. The positron annihilation in flight is probability 2.2x1 0"6 for İMeV. Therefore it has no effect on results. But this annihilation process is taken into account, owing to following particles which are positrons. Inelastic scattering from the innermost electron shell changes the results considerable for high energies. The simulation technique is based on essentially screened Rutherford differential cross section with the spin relativistic correction factor for the elastic scattering, Liljequist's model to calculate the total inelastic scattering cross section, and Gryzinski's semi-empirical expression to simulate the energy loss due to inelestic scattering. We calculate the transmission probabilities passing through aluminium films with various thickness for energies 1-960 keV. The calculated results are compared with experimental data; and good agreement is observed. KEY WORDS: angular distrubition / Monte Carlo simulation / positron / annihilation / inelastic scattering / elastic scattering / cross section III