Determination of biologically active glycosides from Cephalaria balansae Raus.
Cephalaria balansae Raus. bitkisinden biyolojik aktif glikozitlerin elde edilmesi
- Tez No: 479586
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA KIRMIZIGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, Cephalaria balansae Raus. (Caprifoliaceae) bitkisinden biyolojik aktif doğal bileşiklerin elde edilmesi amaçlandı. Bitkinin toprak üstü kısımlarından hazırlanan n-bütanol ekstraktı üzerinde yapılan fitokimyasal incelemeler, balansoides A-D olarak adlandırılan 4 yeni hedereganin aglikonlu triterpen saponinin yanı sıra 10 bilinen doğal bileşik elde edildi. İzolasyon ve saflandırma çalışmaları sırasında çeşitli kromatografik (TLC, CC, PLC, VLC, MPLC) ve kimyasal yöntemlerden faydalanıldı. Saf olarak elde edilen bileşiklerin yapılarının belirlenmesinde gelişmiş spektroskopik yöntemler (UV, FT-IR, 1D- ve 2D-NMR, HRESIMS) kullanıldı. Elde edilen 4 yeni triterpen saponinin, HEK-293, A-549, HeLa hücrelerine karşı potansiyel sitotoksik aktivitelerinin yanı sıra insan kan hücrelerindeki hemolitik özellikleri araştırıldı. Balansoide A'nın, kanserli A-549 ve HeLa hücreleri ile kanserli olmayan HEK-293 hücrelerine karşı, sırasıyla 12, 15 ve 8 μM IC50 değerlerinde, kaydedeğer ölçüde kanser önleyici etki gösterdiği belirlendi. İnsan eritrosit hücreleri üzerinde yapılan hemolitik aktivite test sonuçları ise, Balansoid A-D ile n-butanol ekstraktının önemli miktarda hemolize neden olduğunu gösterdi. IL-1β, IFN-γ ve IL-2 sitokinleri üzerinde yapılan bağışıklık sistemi aktivite testlerinde de Balansoides A-C'nin, inflamasyon fonksiyonunda önemli rolü olan IL-1β sitokinine karşı oldukça duyarlı olduğu saptandı. Çalışmalarda elde edilen balansoide A-D'nin ve prosapogeninlerin (comp.1) yeni ve biyolojik öneminin olduğu, bilinen diğer on bileşiğin ise bu türde ilk defa bulunduğu rapor edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to obtain the biologically active natural compounds from Cephalaria balansae Raus. (Caprifoliaceae). Phytochemical investigations on n-butanol extract of the aerial parts led to the isolation of four previously undescribed triterpenoid saponins based on hederagenin aglycone, namely, balansoides A-D, along with ten known compounds. During the isolation and purification experiments, various chromatographic (TLC, CC, PLC, VLC, MPLC) and chemical methods were used. Structural determination of the pure compounds was carried out using modern spectroscopic (UV, FT-IR, 1D-, 2D-NMR and Mass) methods. The four new saponins were evaluated for their potential cytotoxic activity against HEK-293, A-549, HeLa cells and for hemolytic properties on human blood cells. Balansoide A displayed significant inhibitory effects on cancerous A-549 and HeLa cells, and non-cancerous HEK-293 cells with IC50 values of 12, 15 and 8 µM, respectively. Balansoides A-D together with n-butanol extract exhibited considerable hemolysis in human erythrocyte cells. Immune activity tests on IL-1β, IFN-γ and IL-2 cytokines showed that Balansoides A-C was determined highly sensitive to IL-1β cytokine which has an inflammatory function. As a result, balansoide A-D, which were obtained as novel and biologically important saponins, prosapogenins (comp.1) and ten known compounds were reported in this species as the first time.