Isolation and structural determination of Cephalaria gazipashensis, Cephalaria elmaliensis and Cephalaria scoparia glycosides and their biological properties
Cephalaria Gazipashensis, Cephalaria elmaliensis ve Cephalaria scoparia glikozitlerinin izolasyonu, yapi tayini ve biyolojik özellikleri
- Tez No: 285123
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA KIRMIZIGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
Yeni biyolojik aktif doğal bileşikler elde etmek amacıyla yapılan bu çalışmada, ülkemize endemik Cephalaria scoparia, Cephalaria elmaliensis ve Cephalaria gazipashensis (Dipsacaceae) bitki türlerinden farklı aglikonlu doğal bileşikler ilk kez izole edilip tanımlandı.Bitkilerden elde edilen ekstrelerin ve saf maddelerin MIC metodu ile antimikrobiyal, DPPH ve CUPRAC yöntemleri ile de antioksidan aktiviteleri test edildi.İzolasyon ve saflandırma işlemleri sonrası; C. scoparia bitkisinden 7 si yeni (Scoposide A-G) olmak üzere 11, C. elmaliensis bitkisinden 4 ü yeni (Elmalienoside A-D) olmak üzere 12 glikozit, C. gazipashensis bitkisinden ise 2 si yeni (Gazipashoside A-B) 13 bileşik elde edildi. Çalışılan üç bitkiden izole edilen 13'ü yeni toplam 36 doğal bileşiğin yapıları FTIR, UV, 1D, 2D NMR, ESIMS ve HRESIMS teknikleri kullanılarak tanımlandı.Üçü aglikon, 26'sı triterpen, 4'ü flavanoid ve diğer 3'ü de iridoid glikozit olan toplam 36 doğal bileşikten triterpen glikozitlerin yüksek antimikrobiyal aktiviteye, flavon ve iridoid glikozitlerin ise yüksek antioksidan aktiviteye sahip oldukları belirlendi.
Özet (Çeviri)
According the aim of this study, some new biologically active natural products were isolated and structurally determined from endemic Cephalaria scoparia, Cephalaria elmaliensis and Cephalaria gazipashensis (Dipsacaceae) plant species for the first time.While the antimicrobial activity of the extracts and pure compounds was determined by MIC method, the antioxidant activities of them were carried out by DPPH and CUPRAC assays. After the isolation and purification studies; 7 of them is new (Scoposide A-G) totally 11 compounds from C. scoparia, 4 of them is new (Elmalienoside A-D) totally 12 glycosides from C. elmaliensis and lastly 2 of them is new (Gazipashoside A-B) totally 13 compounds from C. gazipashensis were eluated. The structures of 36 compounds, 13 of which new, were determined by FTIR, UV, 1D, 2D NMR, ESIMS and HRESIMS techniques.The activity studies of 36 natural compounds, 3 of which were aglycone, 26 of which were triterpene, 4 of which were flavanoid and 3 of which were iridoid glycosides, exhibited that triterpene glycosides have high antimicrobial activity whereas the flavanoid and iridoid glycosides have high antioxidant activity.