Description of biologically active natural products from three endemic Cephalaria species
Üç endemik cephalaria türünün içerdiği biyolojik aktif doğal bileşiklerin tanımlanması
  1. Tez No: 437831
  2. Yazar: PEYKER KAYCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA KIRMIZIGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Biyolojik aktif yeni doğal bileşiklerin elde edilmesinin amaçlandığı bu çalışmada, ülkemize endemik üç Cephalaria türü kimyasal ve biyolojik açıdan incelendi. Cephalaria davisiana, Cephalaria aytachii ve Cephalaria elazigensis var. purpurea bitki türlerinin doğal bileşik içeriği, tüm saf bileşiklerin yapılarının tayini ve yeni bileşiklerin biyolojik aktiviteleri ilk defa belirlendi. Çiçeklenme dönemlerinde toplanıp tanımlanan ve uygun koşullarda kurutulan bitkiler, öğütüldükten sonra sırasıyla MeOH, MeOH:H2O, n-BuOH:H2O ile ektre edildi. Elde edilen her bir n-BuOH ekstresinin n-hegzan ile ekstraksiyonu yapıldı. Glikozitlerce zengin n-BuOH fraksiyonları üzerinde yürütülen izolasyon ve saflandırma çalışmalarında çeşitli kromatografik (VLC, MPLC, CC, TLC) ve kimyasal (hidroliz, türevlendirme) yöntemler kullanıldı. Saf olarak elde edilen doğal bileşiklerin kimyasal yapıları gelişmiş spektroskopik yöntemler kullanılarak (FT-IR, 1D- ve 2D-NMR, ESI/MS, HR-ESI/MS ve GC/MS) belirlendi. Kimyasal ve spektroskopik işlemler sonrası 25 tanesi glikozit olmak üzere 27 doğal bileşik elde edildi. C. davisiana bitkisinden 2'si yeni (Davisionaside A-B) 12 glikozit, C. aytachii bitkisinden 1'i yeni (Aytachoside A) 9 glikozit elde edildi. C. elazigensis var. purpurea bitkisinden de 1' yeni (Cephoside A), 1'i ise Dipsacaceae ailesinde ilk kez belirlenen (Anemoclemoside A) iki glikozit olmak üzere toplam 6 doğal bileşik elde edildi. Yeni bileşiklerin antimikrobiyal ve sitotoksik activiteleri sırasıyla MIC ve MTT yöntemleri kullanılarak test edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, were planned to obtain new biological active natural compounds from three endemic Cephalaria species. Elucidation processes of all pure compounds and biological properties of the new compounds were investigated on Cephalaria davisiana, Cephalaria aytachii and Cephalaria elazigensis var. purpurea (Dipsacaceae) plant species for the first time. The air dried and powdered plants collected and defined in flowering period were extracted with MeOH, MeOH: H2O, n-BuOH: H2O. Each n-BuOH extracts were extracted with n-Hexane for defeating oily parts. The isolation and purification studies on n-BuOH extracts were lead to use various chromatographic (VLC, CC, MPLC, TLC) and chemical (hydrolysis and derivatizations) methods. Structural determination of the pure compounds was carried out by modern spectroscopic (FT-IR, 1D-, 2D-NMR, HR-ESI/MS, ESI/MS and GC/MS) techniques. As a result, totally 27 natural products, 25 of which are glycosides, were obtained. Twelve glycosides from C. davisiana, 2 of which are new (Davisionaside A-B), 9 glycosides from C. aytachii, 1 of which is new (Aytachoside A), and 6 natural compounds from C. elazigensis var. purpurea, 1 of which is new (Cephoside A) and 1 of them (Anemoclemoside A) is detected on Dipsacaceae family for the first time, were investigated The antimicrobial and cytotoxic activity tests of the new compounds were evaluated using MIC and MTT assays, respectively.