Organik fotonik sistemlerde kullanılabilecek bipolar konak malzeme sentez ve karakterizasyonları
Synthesis and characterization of bipolar host materials for organic photonic systems
- Tez No: 479595
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN VARLIKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu doktora tezi kapsamında, fosforesant OLED uygulamalarında kullanılmaya yönelik dört adet p-tipi konak materyal ve dört adet bipolar konak materyal sentezlenmiştir. Sentezlenen moleküllerin yapısal karakterizasyonları FTIR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopileri ile yapılmıştır. Sentezlenen p-tipi konak moleküllerde, elektron verici karbazol (donör, D) grupları ve hacimli tetrafenilsilan gruplarının bir arada kullanılması ile yüksek camsı geçiş sıcaklığına (Tg ≥ 120 °C) sahip, boşluk transfer edici konak moleküller elde edilmiştir. Bipolar konak moleküllerde ise elektron verici karbazol grupları ile elektron çekici triazin grupları arasına, konjugasyonu kesici tetrafenilsilan gruplarının bağlanması sonucunda yüksek triplet enerjisine (ET ≥ 2.9 eV) sahip moleküller elde edilmiştir. Sentezlenen moleküllerde, karbazol gruplarının 3,6 poziyonlarına tert-bütil gruplarının bağlanması sonucunda organik çözgenlerde (kloroform, tolüen, EtOAc vb) çözünebilir yapıya sahip konak materyaller elde edilmiştir. Sentezlenen moleküllerin fotofiziksel özellikleri UV-Vis absorpsiyon ve fotolüminesans (PL) spektroskopisi, elektrokimyasal özellikleri döngüsel voltammetri tekniği ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, four p-type host material and four bipolar host material were synthesized. The structural characterizations of the synthesized molecules were carried out by FTIR, 1H-NMR ve 13C-NMR spectroscopies. In the p-type host materials, electon donating carbazole (D) groups and bulky tetraphenysilane groups were used together. As a result, hole conducting p-type host materials with high glass transition temperatures (Tg ≥ 120 °C) were obtained. Bipolar host materials are composed of electron donating carbazole and electron accepting (A) triazine groups. Tetraphenylsilane groups were attached between the donor and acceptor groups, and high tiplet energy (ET ≥ 2.9 eV) bipolar host molecules were obtained because of the interruption of the conjugation by the tetraphenylsilane groups. Tert-butyl groups were attached to the 3,6 positions of the carbazoles to increase the solubility of the molecules and as a result, host materials which are soluble in most of the organic solvents (chloroform, toluene, EtOAc etc) were obtained. The photophysical properties of the synthesized molecules were studied by UV-Vis absorption and photoluminescence (PL) spectroscopies and electrochemical properties were studied by cyclic voltammetry (CV) measurements.